W zdrowym ciele – zdrowy duch

Kilkoro gimnastyków podczas ćwiczeń
Fot. materiały prasowe Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu zaprasza na wystawę „W zdrowym ciele – zdrowy duch. 150-lecie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Wernisaż 8 października o godz. 18.00, ekspozycję oglądać będzie można od 10 października do 1 grudnia 2017 r.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” to jedna z najbardziej prężnych organizacji polskich na przestrzeni dziejów. Założona we Lwowie w 1867 r. szybko zyskała popularność we wszystkich trzech zaborach. Znaczenia „Sokoła” nie sposób przecenić. Nie tylko propagował sport i wpłynął na rozwój wielu dyscyplin, ale przede wszystkim umacniał świadomość narodową działając na wielu polach, m.in. oświaty i kultury.

Wystawa jest próbą zaprezentowania historii rozwoju ruchu sokolskiego na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem losów sopockiego gniazda założonego w 1912 r. Obok mundurów, strojów i sprzętów do ćwiczeń, na ekspozycji pokazane zostaną unikatowe archiwalia: pocztówki, fotografie, legitymacje, afisze i publikacje. Całości dopełnią filmy, m.in. wywiad z Roswitą Stern, córką Izabeli Roth Stern – naczelniczki Okręgu I – gdańskiego Dzielnicy Pomorskiej Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, czy historyczny materiał ze Zlotu Sokolstwa Polskiego w Katowicach w 1937 r.

Wystawa powstała we współpracy m.in. z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Podkarpackim w Krośnie i Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej Zamek książąt Sułkowskich.

Muzeum Sopotu
Sopot, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8
strona Muzeum Sopotu

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...