Silwanowicz i przyjaciele na bursztynowym szlaku

Obraz przedstawiający głowę konia
Aleksander Silwanowicz, „Czarny koń”, 2017, olej na płótnie 80x150. Fot. materiały prasowe PGS

Od 17 listopada 2017 r. do 7 stycznia 2018 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oglądać będzie można wystawę „Silwanowicz i Przyjaciele. Bursztynowy Szlak”. Zostanie ona otwarta 16 listopada o godz. 19.30.

Jest to już trzeci co do wielkości projekt prezentujący sztukę współczesną z Białorusi w Sopocie. Dwa poprzednie odbyły się w 2010 r. („Koła”) i 2013 r. („Pantielejew i Przyjaciele") przy współpracy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz Grodzieńskiej Sali Wystawowej. Wśród uczestników są znani białoruscy artyści malarze: Aleksandr Silwanowich, Sergey Grinewich (Grodno), Alexander Zabawchik (Mińsk), graficy: Pavel Tatarnikow (Mińsk) i Jurij Yakowenko (Grodno), artysta-ceramik: Eugenij Odinochenko. Do udziału w projekcie został zaproszony również artysta z Litwy, Saulius Rudikas. Kuratorem wystawy jest Aleksander Silwanowicz.

Ten projekt artystyczny pokazuje prace różnych autorów, którzy pochodzą z różnych regionów, tworzą w różnych formach i technikach sztuki. Ale łączy ich przyjaźń, wspólny pogląd na świat, akademicka edukacja, wysoki poziom zawodowy. Tytułem wystawy jest „Bursztynowy Szlak”. Przed wiekami nasi przodkowie podtrzymywali handlowe stosunki z narodami zamieszkującymi wybrzeże Bałtyku. Wzdłuż rzeki Niemen płynęły statki z różnorakimi towarami, a w przeciwnym kierunku wracały, dostarczając bursztyn. Ten handlowy szlak nazwano bursztynowym.

Tym razem malarze z Nadniemeńskiego kraju dostarczyli do Sopotu inne kosztowności kulturalne – pokłosie swej pracy kulturalnej. Jest to prawdopodobnie największa wystawa sztuki białoruskiej w Polsce w ostatnich latach. Na wystawie można będzie zobaczyć ponad 200 prac powstałych w latach 2015-2017.

 

Aleksander Silwanowicz i Przyjaciele. Szlak Bursztynowy

  • Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
  • wernisaż 16 listopada 2017 r., godz. 19.30
  • wystawa czynna od 17 listopada do 7 stycznia 2018 r., od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...