Sopocianie zmieniają Plac Przyjaciół

Kobieta trzyma w ręku zdjęcie Placu Przyjaciół Sopotu z opisami
Fot. Fotobank.pl

Za nami pierwsze, bardzo inspirujące, warsztaty dotyczące przyszłych zmian na Placu Przyjaciół Sopotu. Mieszkańcy spotkali się 23 listopada w Sopotece, aby porozmawiać o najważniejszym placu w mieście. Jest to początek realizacji projektu, który zwyciężył w tegorocznym budżecie obywatelskim „Zieleń na Placu Przyjaciół”.

Pomysłodawcą projektu jest jeden z pracowników naukowych Sopockiej Szkoły Wyższej. Uczelnia chętnie włączyła się w prace nad projektem i przygotowała czwartkowe warsztaty. Na spotkaniu – co cieszy – pojawili się przedstawiciele wszystkich grup wiekowych mieszkańców: od dzieci poczynając, przez gimnazjalistów, licealistów, osoby w średnim wieku, na seniorach kończąc.

Wszyscybardzo twórczo i z zaangażowaniem rozmawiali o plusach i minusach Placu Przyjaciół, opowiadali o tym, gdzie lubią spędzać czas i na co spoglądają odpoczywając na placu. Analizowali również to, w jaki sposób korzystają z tej przestrzeni, którędy chodzą, czy delektują się spacerem czy też szybko pokonują wyznaczony dystans. Zadaniem uczestników było stworzenie – według ich oceny i intuicji – placu marzeń.

Zobacz film z warsztatów:

Uczestnicy podzieleni byli na 8, 10-osobowe grupy robocze. Ich pracę przy każdym z sześciu stołów, przy których rozmawiali, moderowali studenci Sopockiej Szkoły Wyższej. Na zakończenie każdy ze stołów prezentował wyniki swoich rozważań.

To pierwsze warsztaty, których celem było sprecyzowanie oczekiwań mieszkańców odnośnie zieleni realizowanej w ramach projektu. Teraz do pracy przystąpią studenci SSW przygotowując wstępne szkice rozwiązań.

Następnie podczas drugiego warsztatu, który odbędzie się w grudniu, studenci pokażą swoje propozycje mieszkańcom i na ich podstawie będą dalej dyskutować o konkretnych rozwiązaniach.

W przyszłorocznym budżecie miasta na projekt „Zieleń na Placu Przyjaciół” zarezerwowano milion zł

źródło: Sopot.pl