Honorowa Wspinaczka sopockich strażaków

Strażacy w kombinezonach i hełmach podczas ćwiczeń na ulicy.
Fot. Komenda Miejska PSP Sopot

W niedzielę, 11 września 2022 r., sopoccy strażacy dołączą do akcji „Honorowa Wspinaczka 11 września" zorganizowanej przez Fundację cfbt.pl. Honorowa Wspinaczka to rodzaj hołdu i upamiętnienia kilkuset strażaków, którzy zginęli podczas akcji prowadzonej po zamachach na World Trade Center w 2001 roku. W Sopocie strażacy do wspinaczki wykorzystają schody dawnej latarni morskiej przy placu Zdrojowym. Początek o godzinie 10.00. W weekend strażacy pojawią się również na piknikach Budżetu Obywatelskiego.

W dniu rocznicy tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku strażacy w wielu miejscach w kraju dobrowolnie zgłaszają się, by wziąć udział w akcji „Honorowa Wspinaczka 11 września". W Sopocie strażacy wspinać się po schodach zabytkowej latarni morskiej przy placu Zdrojowym. Wspinaczka wystartuje o godzinie 10.00. W ramach akcji będą wchodzić po schodach latarni w ubraniach specjalnych i z butlami aparatów powietrznych na plecach (bez założonych masek do aparatu powietrznego). Przedsięwzięcie nie ma charakteru rywalizacji. Celem akcji jest upamiętnienie tragicznych wydarzeń, w których jednocześnie zginęła największa liczba strażaków w dziejach ludzkości. Pamiętnego 11 września w zamachach na wieże World Trade Center zginęło jednocześnie 343 strażaków, w tym trzech pochodzenia polskiegoWspinaczka upamiętnia również wszystkich strażaków, którzy zginęli niosąc pomoc innym ludziom.

Szczególny honor strażacy chcą też oddać koleżankom i kolegom - strażakom formacji zawodowych i ochotniczych, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. Zginęli służąc ojczyźnie i bliźnim, niosąc pomoc i do końca wypełniając rotę ślubowania. Wielu uczestników akcji w której wezmą udział sopoccy strażacy chce również oddać hołd bohaterskim kolegom z Ukrainy, którzy zginęli z rąk rosyjskiego agresora w tym roku.

Organizatorem „Honorowej Wspinaczki” jest Fundacja Fundacja cfbt.pl powstała w roku 2021. na bazie blisko dziesięcioletniej nieformalnej działalności grupy strażaków. Przez lata swojej działalności grupa instruktorów przeszkoliła tysiące strażaków, wpłynęła na poprawę standardów jakości i bezpieczeństwa w szkoleniu i stała się gronem opiniotwórczym. Aktywność cfbt.pl na wielu polach jest dziś doskonale znana strażakom w całym kraju i poza granicami.

W weekend 10-11 września strażacy z Sopotu wezmą także udział w piknikach Budżetu Obywatelskiego, gdzie będą promować i zachęcać do głosowania na projekty własne i zgłoszone przez Sopockie WOPR.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...