Triathlon wraca do Sopotu

Fot. materiały prasowe organizatora

Pływanie od ostrogi sopockiego molo na dystansie 300m, jazda na rowerze po sopockich ulicach na dwóch pętlach na długości ok 10 km i bieganie na dystansie 2,5 km po nadmorskich alejkach z finiszem na Skwerze Kuracyjnym. Triathlon odbędzie się w Sopocie w sobotę, 17 września. W okolicach molo i alejek nadmorskich należy się spodziewać zmian w organizacji ruchu pieszego i rowerowego.

Po ponad dwudziestu latach triathlon wraca do Sopotu. To może być początek cyklicznej serii zawodów na bardzo krótkim dystansie – Super Sprintu. Przepisy PZTri wyraźnie określają odległości, w których powinny się zmieścić poszczególne dystanse. Dlatego też korzystając z tych wytycznych, organizatorzy zaproponują miłośnikom pływania, jazdy na rowerze i biegania, krótki dystans dający w sumie około trzynastu kilometrów.

Pływanie rozpocznie się w formule rolling startu z ostrogi sopockiej Mariny znajdującej się po prawej stronie molo. Zawodnicy torem pływackim wyznaczonym przez bojki popłyną nie więcej niż 300 metrów w kierunku plaży. Po wyjściu z morza pobiegną w stronę wejścia/wyjścia nr 23 i skręcą w prawo. Po pokonaniu około trzystu metrów dotrą do strefy T1/T2. Po zdjęciu pianek, czepków i okularków oraz przygotowaniu do części kolarskiej wybiegną z Placu Kuracyjnego do belki startowej na wysokości Latarni Morskiej i tu wsiądą na rower.

Część kolarska to dystans około dziesięciu kilometrów. Zawodnicy pojadą najpierw fragmentem ścieżki pieszo-rowerowej w kierunku Gdańska, po przejechaniu jej krótkiego odcinka skręcą ponownie w prawo w ulicę Piastów, kolejny skręt również w prawo, dalej tunelem pojadą ulicą Powstańców Warszawy. Ta zaprowadzi ich do ulicy Haffnera, na jej końcu łukiem skręcą w lewo. Z Haffnera zawodnicy zjadą w lewo w Goyki tak, aby wrócić na Powstańców Warszawskich i kontynuować jazdę w kierunku centrum miasta. Po pokonaniu tunelu dojadą do skrzyżowania z Chopina, przed którym znajduje się nawrotka do kolejnego okrążenia. Pokonają w ten sposób trzy pętle, po których wrócą do stref T1/T2, zjeżdżając po trzecim okrążeniu w ulicę Piastów i dalej ścieżką rowerowo-pieszą docierając na Plac Kuracyjny.

Odcinek biegowy to dwa i pół kilometra. Bieg poprowadzony zostanie w stronę Gdyni, fragmentem ulicy Mamuszki. Finał rywalizacji odbędzie się na Skwerze Kuracyjnym, przed Muszlą Koncertową. Meta na wysokości wejścia na sopockie molo dodaje niezwykłego kolorytu w tym pięknym mieście nad polskim Bałtykiem.

Starty odbywać się będą w trzech seriach po maksymalnie stu pięćdziesięciu zawodników. Finał, w którym znajdzie się niespełna setka zawodników z najlepszymi czasami i po pięciu najszybszych agegrouperów, w sumie ok stu pięćdziesięciu zawodników rozpocznie się przed godziną 18.00. Kolorowe światła, głośna muzyka, głosy spikerów i oklaski kibiców powitają finiszerów Sopot Super Sprint triathlon pół godziny później w sercu miasta, na Skwerze Kuracyjnym.

Imprezie towarzyszyć będą starty aquathlonistów w kategoriach żak i młodzik, oraz biegi malucha na dystansach od stu do pięciuset metrów. Szczegóły na stronie MOSiR Sopot.

W związku z sopockim Triathlonem można spodziewać się zmian organizacji ruchu (pieszego i rowerowego) w okolicach sopockiego molo i na ścieżkach pieszo-rowerowych w Parku Północnym.

W sobotę 17.09. zamknięte zostaną dla ruchu pieszych i rowerzystów ścieżki w ciągu ulicy Mamuszki od sopockiego molo do granicy z Gdynią w godzinach od 10.30 do 17.30. Niedostępna będzie również ścieżka dla rolkarzy. Ruch pieszych i rowerzystów odbywać się pozostałymi ścieżkami i chodnikiem w Parku Północnym wzdłuż ulicy Powstańców Warszawy. Przejście na plażę i do znajdujących się na niej restauracji poprowadzony będzie w wyznaczonych miejscach, na wysokości ponumerowanych wejść/wyjść z plaży.

Część Molo oraz Placu Kuracyjnego będzie także wydzielona jako miejsce rywalizacji uczestników zawodów. Trasa zmagań triathlonistów zostanie zabezpieczona od Skweru Kuracyjnego aż okolic do schodów prowadzących do sopockiego Aqua Parku.

Organizatorzy przepraszają za utrudnienia i jednocześnie apelują do pieszych i rowerzystów o zachowanie ostrożności i stosowania się do wskazówek udzielanych przez pracowników ochrony, zabezpieczających trasę.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...