Zdjęcie Wojciecha Wieteski kolejnym sopockim fotopomnikiem

Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu i Wojciech Wieteska, autor zdjęcia-fotopomnika. Fot. materiały UMS

Wojciech Wieteska, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów, odsłonił szósty sopocki fotopomnik - zdjęcie swojego autorstwa zrobione przed 25 laty. Zdjęcie przedstawiające parę stojącą na ławkach na molo zostało zawieszone przed bramkami wejściowymi na molo.

Fotografia Wojciecha Wieteski została wykonana w 1996 roku. Jest kolejnym zdjęciem na stałe wpisującym się w przestrzeń miasta. Pierwszy z sopockich fotopomników, zdjęcie przedstawiające słonia wykonane przez Tadeusz Rolke, został w 2018 roku umieszczony przy wejściu do Państwowej Galerii Sztuki. Autorem kolejnego, przedstawiającego Parasolnika, zawieszonego przed wejściem na plac Jasia Rybaka, jest Chris Niedenthal. W roku 2020 na falochronie mariny zawisły zdjęcia wykonane przez Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, a w 2021 roku zdjęcie Rafała Milacha zostało zawieszone na budynku Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Fotografie są nie tylko śladami minionych edycji Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”, ale także częścią projektowanego szlaku sopockich fotopomników. 

Wojciech Wieteska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Ukończył wydział Operatorski i Realizację Telewizyjną w PWSTTviF w Łodzi, gdzie obronił tytuł doktora sztuk wizualnych. Wykładał na wielu uczelniach, realizuje kampanie reklamowe i społeczne, jest autorem albumów i książek fotograficznych, pisze o fotografii, jest kuratorem wystaw. Jego fotografie zobaczyć można w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Odsłonięcie kolejnego sopockiego fotopomnika było jednym z ostatnich akcentów zakończonego w niedzielę, 18 września 8. Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”. Festiwal odbywał się Sopocie, w dniach 2-18 września br.

Informacje na temat festiwalu, a także pozostałych wydarzeń, w których jeszcze można wziąć udział znaleźć można na stronie Festiwalu Fotografii W Ramach Sopotu.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...