Europejska Noc Naukowców 2022

Fot. Paweł Marcinko KFP/UMS

Sopocki Art Inkubator zaprasza w piątek, 30 września, na Europejską Noc Naukowców 2022. Rozmowy o początkach życia na ziemi i związkach sztuki z nauką od godziny 19.00 w willi przy ul. Goyki 3. Gośćmi wieczoru będą dr Luisa Falcon i prof. Paweł Horodecki.

Europejska Noc Nukowców 2022 rozpocznie się na Goyki 30 września o godzinie 19.00. O początkach życia na ziemi i o znaczeniu cyjanobakterii w kształtowaniu życia na naszej planecie rozmawiać będą dr Luisa Falcón i Kamila Chomicz.

Luisa Falcón jest biolożką z Meksykańskiego Uniwersytetu Narodowego, posiada tytuł magistra nauk ścisłych w Instytucie Nauk Morskich, UNAM i Université Aix Marseille, doktorat z Uniwersytetu Stony Brook. Profesorka na Uniwersytecie Kioto w Japonii i Lawrence Berkeley National Laboratory w USA. Kieruje Laboratorium Ekologii Bakteryjnej w Instytucie Ekologii UNAM od 2006 r. Specjalizuje się w ekologii mikrobiologicznej mat mikrobiologicznych, mikrobiolitów i biofilmów w różnych środowiskach wodnych, w tym w obszarach tropikalnych, umiarkowanych i polarnych. Od niedawna zajmuje się mikrobiomem dzikiej przyrody.

Kamila Chomicz jest artystką i edukatorką. Studiowała biologię na UG i reżyserię na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Realizuje filmy, video, fotografuje. Wciąż poszukuje nowych tematów. W wielu z jej narracji, często baśniowych krótkich filmach, skupia się ona na obecności człowieka w środowisku miejskim, portretując ich zależność, a także piękno i magię, która jest im właściwa. Artystkę zastanawia obecność tradycji i korzeni w kulturze współczesnej. Inspiruje ją świat natury, jego sprzeczna i pełna złożoności struktura. Źródłem inspiracji dla Kamilii jest też świat dzieci, sensualny, poza werbalny, pełen otwartych uczuć i języka wyobraźni. Tworzy także wizualizacje do muzyki i spektakli teatralnych.

O godzinie 21.00 pod hasłem „Nauka, sztuka… jak daleko ,jak blisko?...”, o sztuce wieczorową porą rozmawiać będą profesor Paweł Horodecki i Joanna Cichocka Gula, dyrektorka Goyki 3 Art Inkubatora.

Prof. Paweł Horodecki jest współzałożycielem i pracownikiem Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych na Uniwersytecie Gdańskim oraz wicedyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej. Wspólnie z ojcem Ryszardem oraz braćmi Michałem i Karolem dokonał przełomowych odkryć w dziedzinie informacji kwantowej. Jego zainteresowania rozciągają się od technologii kwantowych i abstrakcyjnych matematycznych formalizmów, przez filozoficzne podstawy nauki aż po nowożytną poezję.

Joanna Cichocka-Gula,  od 2019 roku dyrektor Goyki3 ArtInkubator Sopot. Wcześniej, w latach 2010-2019 wiceprezydent Sopotu. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Wydziale Radia i Telewizji w zakresie organizacja Produkcji telewizyjno-filmowej. Współpracowała, w Studio Filmowym im. Karola Irzykowskiego, przy realizacji filmów fabularnych i dokumentalnych. Od 1988 do 2009 roku była dziennikarką Telewizji Gdańsk. Tworzyła, jako reżyser, programy o tematyce kulturalnej, m.in. przez 10 lat program „Brulion Kulturalny", reportaże i filmy dokumentalne poświęcone kulturze. Przygotowywała relacje m.in. z Festiwalu Filmowego w Gdyni, Festiwalu Operatorów Filmowych „Camerimage" etc. Była stypendystką Ministerstwa Kultury Francji, odbyła staże zawodowe w telewizji ARTE oraz kanałach telewizji francuskiej.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...