Sopot z nagrodami z okazji Światowego Dnia Turystyki

Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. Fot. Anna Rezulak KFP/UMS

Tegoroczne Regionalne Obchody Światowego Dnia Turystyki zorganizowane zostały pod hasłem „Nowe spojrzenie na turystykę”. Wydarzenie zgromadziło w Sopocie przedstawicieli branży turystycznej z całego województwa pomorskiego. Gala w ramach obchodów regionalnych Światowego Dnia Turystyki odbyła się w hotelu Radisson Blu. Podczas spotkania wręczono nagrody i wyróżnienia w dziedzinie turystyki za poprzedni rok. Sopot otrzymał dwie nagrody.

W kategorii Innowacja w Turystyce nagrodę przyznał Marszałek Województwa Pomorskiego. Miasto otrzymało ją za przystosowanie sopockiej plaży przy wejściu nr 23 do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w ramach projektu „Plaże dla wszystkich”.

Sopocka plaża przy wejściu nr 23 ma wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami: szeroką kładkę prowadzącą w głąb plaży (umożliwiającą wjazd wózkiem), toalety i przebieralnie, opłukiwacz z wygodnym dojazdem, amfibię umożliwiającą kąpiel osobom z niepełnosprawnościami, a także płócienne zadaszenie w kształcie żagla nad bocznym pomostem kładki, które chroni przed słońcem. Plaża w obecnym kształcie funkcjonuje od 2020 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom, z plaży mogą korzystać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: ruchu, słuchu, wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną, ale również osoby starsze, osoby z małymi dziećmi czy o różnej wrażliwości sensorycznej. Jednym słowem wszyscy.

Sopocka plaża przy wejściu nr 23 zwyciężyła już w rankingu na najbardziej funkcjonalną i dostępną plażę, zdobywając I miejsce i prestiżowy certyfikat dostępności na sezon letni 2022. To efekt uczestnictwa w programie „Plaże dla Wszystkich”. Plaża zdobyła 83 na 100 punktów w ramach kryteriów certyfikacyjnych. Była to najwyższa nota. Program Certyfikacji „Plaże dla Wszystkich”, sprawdzający polskie plaże pod względem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami czy o szczególnych potrzebach realizowany jest przez Fundację Machina Zmian. To inicjatywa, która zmienia oblicze polskiego wybrzeża, pokazując, że dostępność jest potrzebna nam wszystkim, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale również seniorom, rodzinom z dziećmi, kobietom karmiącym i każdej osobie, która ceni sobie jakość, bezpieczeństwo i szeroki dostęp do kąpieli słonecznych.

Sopockimi plażami zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie, będący jednostką budżetową miasta. Za swoją działalność MOSiR został nagrodzony również podczas XVI edycji Konkursu Lodołamacze 2021. To wyróżnienie, które od 16 lat przyznawane jest firmom, instytucjom oraz osobom, dla których priorytetem jest wrażliwość, eliminowanie barier i podziałów społecznych względem osób z niepełnosprawnościami. Konkurs jest organizowany przez Polską Organizację Osób Niepełnosprawnych POPON.

Nagrodę Prezesa Honorowego PROT w kategorii Miejsce z Klimatem Sopot otrzymał za LASY na terenie Opery Leśnej.

LASY to najbardziej naturalna scena muzyczna na świecie, przestrzeń na wydarzenia kulturalne ze strefą gastronomiczną. Projekt ten był odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności podczas trwającej pandemii. Obecnie, LASY cieszą się rosnącą popularnością zarówno wśród mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów. W 2021 roku na scenie kameralnej LASY Muzyczne, Bałtycka Agencja Artystyczna BART zorganizowała 14 koncertów, w których wzięło udział 217 muzyków i prawie 3 tys. widzów. Warto zaznaczyć, że ta marka własna stale poszerza grupę odbiorców. Muzyczna przestrzeń LASY stwarza możliwość organizowania mniejszych wydarzeń. Projekt LASY ma charakter wyjątkowy i jest symbolem metamorfozy instytucji kultury. Operą Leśną, a także przestrzenią LASY zarządza miejska instytucja kultury – Bałtycka Agencja Artystyczna BART.

– Cieszę się, że aż dwa sopockie projekty zdobyły tegoroczne nagrody. To naprawdę wyjątkowe inicjatywy, które dają właśnie „nowe spojrzenie na turystykę”, zarówno pod względem dostępności jak i tworzenia wyjątkowej oferty produktowej – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Wszystkim pracownikom branży turystycznej dziękuję za wysiłek i zaangażowanie w kreowanie turystycznego wizerunku Sopotu. Życzę, by praca dawała Wam wiele satysfakcji i by goście odwiedzający Sopot na długo zachowali wspomnienia z pobytu w naszym mieście – dodaje wiceprezydentka.

Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest już od 1980 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...