Szkoła dla Rodziców z Ukrainy

Widziani od tyłu kobieta i dziecko idą przez park
Fot. Pixabay

Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy i potrzebujesz wsparcia w wychowaniu dziecka lub porady jak pomóc swojemu dziecku w trudnych sytuacjach, które zdarzają się w szkole czy przedszkolu? Zachęcamy do udziału w bezpłatnych zajęciach Szkoły dla Rodziców.  

– W Sopocie mieszka spora grupa obywateli Ukrainy, którzy przybyli do nas w związku z wybuchem wojny. Większość z nich to kobiety z dziećmi – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Część z nich już się zaaklimatyzowała w naszym mieście i usamodzielniła. Ale są też osoby, które potrzebują wsparcia, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w nowym miejscu. Niektórzy potrzebują pomocy materialnej, wiele osób pomocy psychologicznej czy wsparcia w wychowaniu dzieci. Dlatego wychodząc naprzeciw tym potrzebom, organizujemy tzw. Szkołę dla Rodziców.

Szkoła dla Rodziców z Ukrainy to cykl bezpłatnych zajęć z psychologiem dla osób, które chcą nauczyć się budować zdrowe relacje ze swoimi dziećmi, potrzebują też wsparcia w sprawach wychowawczych.

– Dzieci, które przyjechały do nas z Ukrainy, od wielu miesięcy żyją w ogromnym napięciu. Tak samo jak ich rodzice, muszą stawić czoła ekstremalnie trudnym wyzwaniom w obcym kraju, w nieznanych realiach –  mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Dlatego na zajęciach poruszane będą m.in. kwestie budowania u nich odporności na stres i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Rodzice poznają też zasady efektywnej komunikacji z dzieckiem i nastolatkiem, który przechodzi okres buntu. Mieszkające w Sopocie dzieci są często pozbawione kontaktu z bliskimi, szczególnie z ojcami, dziadkami, a także swoimi przyjaciółmi, rówieśnikami. To może negatywnie wpływać na ich kondycję psychiczną – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Uczestnicy porozmawiają również o tym, jak nadużywanie internetu i nowych technologii przez dzieci i młodzież wpływa na ich mózg, na rozwój i jak poradzić sobie z e-uzależnieniem.

Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu, we wtorki, w godz. 18.00-19.30, od października do grudnia 2022 r., w siedzibie Punktu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, al. Niepodległości 876. Szkoła startuje 11 października.

Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach powinny umówić się na konsultację wstępną pod nr tel. 503 421 119. Zajęcia prowadzone będą przez psychologa, który posługuje się językiem ukraińskim.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...