Jacek Staniszewski. Nobody's Perfect

Jacek Staniszewski Transmission. Fot. materiały prasowe PGS

„Nobody's Perfect” to wystawa prezentująca najnowsze prace wybitnego trójmiejskiego artysty Jacka Staniszewskiego, profesora gdańskiej ASP, który przez dekady artystycznych poszukiwań tworzy m.in. grafikę, obiekty, instalacje, performensy oraz muzykę. Wernisaż odbył się 14 października. Wystawa będzie dostępna w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 8 stycznia 2023 r.

Tym, co nadaje mocy twórczości Staniszewskiego, jest punkowa wrażliwość i energia oraz dosadny język wizualny, który – jak twierdzi sam artysta – jest nie tylko językiem estetycznym, ale też sposobem myślenia. Staniszewski czerpie inspiracje między innymi z surrealizmu i pop-artu przefiltrowując je przez wrażliwość społeczną bliską sztuce krytycznej.

Wystawa to wybór prac z ostatnich lat. Artysta świadomie zrezygnował z jednoznacznych odniesień politycznych, czy komentowania bieżących wydarzeń. Staniszewski przedstawia głęboko niepokojącą wizję świata, interesują go sytuacje skrajne, które przełamuje czasami, oczywiście czarnym, humorem. Ujawnia niedoskonałości ludzkiej natury, zajmuje go problem zła oraz moralna dwuznaczność działań, relatywizacja czy usprawiedliwianie przemocy w imię wyższych celów. Wyraźny jest również wątek wyobcowania, alienacji, poczucia bycia innym, niedopasowanym. Dyskomfort, cierpienie obecne w twórczości Staniszewskiego dotyka nie tylko spraw społecznych lecz odnosi się do bardziej podstawowych pytań o bycie w świecie i zdaje się współbrzmieć z pytaniem czym jest lub powinno być współodczuwanie.

Jacek Staniszewski, rocznik 1957, artysta wizualny i muzyk. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku, obecnie dr hab. prof. ASP w Gdańsku gdzie prowadzi autorską Pracownię Propagandy Społecznej. Autor licznych wystaw indywidualnych (min. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Instytucie Kultury Polskiej w Paryżu czy Galerii Plakatu Polskiego we Wrocławiu). Brał udział w wystawach grupowych między innymi w Shangaiu, Hanowerze, Nakanojo (Japonia), czy Getyndze. Wielokrotnie nagradzany: I nagroda za plakat poświęcony pamięci Henryka Góreckiego (2011), Grand Prix Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie (2017) , nagroda ZPAP Katowice na Biennale Plakatu Polskiego (2017), nagroda ASP w Krakowie na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2021).

W latach 1986-2021 autor projektów przeszło 600 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów. Lider zespołów muzycznych: Chlupot Mózgu i Maszyna do mięsa.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...