Pokonać kryzys. Kongres Smart Metropolia 2022

Fot. materiały prasowe

„Pokonać kryzys. Projektowanie nowych miast i dzielnic” to hasło jubileuszowej edycji kongresu Smart Metropolia. Gościem specjalnym 10. Smart Metropolii będzie Oleksandr Markushyn, mer Irpienia. Kongres organizowany jest przez Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot w partnerstwie ze Związkiem Uczelni Wyższych im. Gabriela Fahrenheita, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Instytutem Metropolitalnym, AmberExpo oraz Gdańskimi Wodami. Odbędzie się w dniach 27-28 października w Gdańsku.

Smart Metropolia jest największą w Polsce coroczną konferencją poświęconą zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. To coroczna debata na temat współtworzenia mądrej polityki państwa wobec polskich miast i gmin. Każdego roku kongres gromadzi kilkaset osób, którzy rozmawiają o aktualnych trendach metropolitalnych. Do tej pory podczas wykładów, warsztatów, prezentacji, debat i paneli dyskusyjnych, razem ze specjalistami rozmawialiśmy m.in. o smart cities, polityce społecznej, wolnym czasie, bezpieczeństwie, rozwoju miast, polityce europejskiej wobec metropolii, kryzysie klimatycznym oraz inteligentnym samorządzie. Smart Metropolia 2022 odbędzie się pod hasłem „Pokonać kryzys. Projektowanie nowych miast i dzielnic”.

Współpraca samorządów Polski i Ukrainy

Gościem specjalnym kongresu będzie Oleksandr Markushyn, mer sąsiadującego z Kijowem Irpienia, wraz z którym w ostatnich miesiącach wspólnie organizowaliśmy pomoc polskich samorządów dla miast Ukrainy. Mer Irpienia opowie nam o doświadczeniach ukraińskich miast, które znalazły się lub wciąż znajdują na froncie wojny oraz o pomysłach na przyszłą współpracę samorządów Polski i Ukrainy.

Kryzys energetyczny

Goście z polskich dużych i małych miast rozmawiać będą też o kryzysie energetyczno-klimatycznym z perspektywy lokalnych społeczności, projektowaniu przyjaznych miast oraz tworzeniu tkanki miejskiej pomiędzy gminami metropolii. Jak mówił prezydent Paweł Adamowicz, inicjator powstania OMGGS, „wspólnota metropolitalna to przestrzeń budowania solidarności i wzajemnej pomocy”. Chcąc kontynuować jego dzieło organizatorzy podążają za tą ideą, wzmacniając więzi, udowadniając, że razem można więcej.

– Jesteśmy szczególnie dumni, że w ramach kongresu odbędzie się też inauguracyjne posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita – mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. – Będąc pod wrażeniem pierwszej w historii wspólnej inauguracji roku akademickiego pomorskich uczelni, chcemy w ten sposób docenić ich rolę w integracji metropolitalnej – dodaje Michał Glaser.

Pierwszego dnia (czwartek, od godz. 10.00) uczestnicy spotkają się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, drugiego zaś (piątek, od godz. 9:00) w nowym gmachu Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej.

Udział w wydarzeniu wymaga rejestracji poprzez formularz dostępny na stronie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...