Nauka języka i doradztwo zawodowe. Cudzoziemcy korzystają z projektu Wielokulturowy Sopot

Wiele osób siedzi wokół stołu podczas zajęć, przed nimi podręczniki i notatniki
Fot. materiały CIiWC

Minęły dwa miesiące realizacji projektu Wielokulturowy Sopot – wzmocnienie sopockiego systemu wsparcia cudzoziemców. Projekt wspólnie prowadzą Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie i Gmina Miasta Sopotu. Działania realizowane są w Sopockim Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie i sopockich szkołach.

W rozpoczętych z początkiem września 2022 r. przez  Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców działaniach do tej pory wzięło udział 305 osób. Są to głównie uchodźczynie z Ukrainy, ale wśród uczestników projektu są też obywatele Białorusi, Rosji, Turcji (aż 9 osób), Gruzji, Algierii, Kolumbii, Wenezueli, Gwatemali, Iraku, Włoch, Kazachstanu, Peru, Azerbejdżanu, Australii, Brazylii, Chile, Filipin i Dominikany.

W 14 grupach nauczania języka polskiego kształci się ok. 220 osób. Zajęcia odbywają się w siedzibie SCIiWC przy ul. Młyńskiej 11 oraz w Centrum Kształcenia Ustawicznego Sopot, w godzinach porannych i popołudniowych. Jest to podyktowane chęcią umożliwienia uczestnictwa w lekcjach polskiego zarówno osobom pracującym jak i wychowującym dzieci (kiedy te są w szkołach czy przedszkolach). Na potrzeby projektu zostały kupione podręczniki.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też warsztaty i konsultacje indywidualne doradztwa zawodowego. W zajęciach tych dotychczas wzięło udział ponad 30 osób. Wiele osób korzysta także ze  wsparcia prawnego i wsparcia pobytowego, za które odpowiedzialni są współpracujący z SCIiWC adwokat i specjalistka od spraw formalno-pobytowych.

W ramach projektu uruchomiono również wsparcie psychologiczne odbywające się w języku ukraińskim. Z tej usługi regularnie korzysta 10 osób.

Na ul. Młyńską 11 przychodzą też osoby chcące przetłumaczyć dokumenty z języka ukraińskiego i rosyjskiego na język polski. Usługa ta, jak wszystkie pozostałe, jest bezpłatna i cieszy się olbrzymim zainteresowaniem.

Szczegółowe informacje na temat dostępności kursów językowych, pomocy psychologicznej, prawnej, doradztwa zawodowego i tłumaczeń można uzyskać w Sopockim Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców pod nr. tel. 504 943 910, adresem poczty elektronicznej sciwc@ab.org.pl lub poprzez stronę SCIiWC na Facebooku.

Projekt „Wielokulturowy Sopot – wzmocnienie sopockiego systemu wsparcia cudzoziemców” jest finansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy w ramach działalności na rzecz aktywizacji zawodowej i integracji społecznej cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce w ramach konkursu ofert pn. „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizującego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023”.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...