Nowe rzeźby stanęły w parku Północnym

Fot. Anna Rezulak KFP/UMS

W parku Północnym odsłonięte zostały trzy kolejne rzeźby. Dzieła są autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego, Janiny Stefanowicz-Schmidt i Hanny Brzuszkiewicz. Prace zostały ustawione nieopodal budynku „Sfinksa", w którym kiedyś miał pracownię Stanisław Horno-Popławski.

Ustawienie rzeźb w przestrzeni miejskiej Sopotu jest kulminacją projektu „Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) w 120. rocznicę urodzin i Hornianki”, poświęconego życiu i twórczości Stanisława Horno-Popławskiego oraz artystek wykształconych w jego pracowni. Jest on kontynuacją działań Państwowej Galerii Sztuki zrealizowanych w 2021 roku, w ramach których na skwerze Miłosza w Sopocie ustawione zostały dwie rzeźby Ewy Beyer-Formeli.

Po odsłonięciu, w siedzibie Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbył się wykład dr Doroty Grubby-Thiede, która opowie o twórczości Horno-Popławskiego w kontekście sztuki współczesnej.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...