Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na wykład i oprowadzenie po wystawie

Fot. Tomek Maryks

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wykład dr. Huberta Bilewicza towarzyszący wystawie Teresy Pągowskiej. Wykład odbędzie się 17 listopada. Dzień później będzie okazja do wzięcia udziału w oprowadzeniu po wystawie prac Jacka Staniszewskiego.

„Władza kobiet w szkole sopockiej” to temat wykładu otwartego, na który Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza 17 listopada. Wygłosi go dr Hubert Bilewicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Początek o godzinie 18.00. Wykład towarzyszy wystawie Teresy Pągowskiej „Głębiej niż moje wiem".

Wykład dotyczy fenomenu socjo-artystycznego lat 40-70. XX w., jakim stała się w polskim życiu artystycznym tzw. szkoła sopocka. Dziedzictwo tego środowiska i tradycje orientacji artystycznej przez nie reprezentowanej, jak również strategie funkcjonowania w sztuce oraz indywidualne postawy twórcze i życiowe, do dziś są fundamentem tożsamości instytucjonalnej i artystycznej ASP w Gdańsku oraz wielu współczesnych trójmiejskich twórców. Narracja wykładowa będzie skoncentrowana na roli organizacyjnej, towarzysko-środowiskowej oraz twórczej znanych artystek szkoły sopockiej (m.in. Józefy Wnukowej, Hanny Żuławskiej, Teresy Pągowskiej) w kontekście powojennych uwarunkowań artystycznych oraz uwikłań społeczno-politycznych.

Dr Hubert Bilewicz ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się doktoryzował, oraz muzealnictwo w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest absolwentem podyplomowych studiów w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego, pedagogiki zdolności i twórczości na UMK w Toruniu, gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz queer studies. Przez kilkanaście lat uczył w gdańskiej ASP, WSP UMK oraz ASP w Łodzi. Zajmował się zagadnieniami architektury XIX i pierwszej połowy XX wieku oraz historią dizajnu (w szczególności dziejami polskiej sztuki użytkowej). Interesował się również pedagogiką artystyczną oraz pograniczem sztuki i edukacji. Obecnie bada środowisko tzw. szkoły sopockiej. Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Jest członkiem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

W piątek, 18 listopada, o godzinie 17.00 będzie można wziąć udział w oprowadzeniu po wystawie „Nobody's Perfect" Jacka Staniszewskiego. Poprowadzi Przemysław Chodań. Wystawę prac Staniszewskiego można oglądać w PGS do 8 stycznia 2023 roku.

 

 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...