Neutralizacja niewybuchu miny morskiej

Fot. materiały Urzędu Morskiego w Gdyni

Wydział Bezpieczeństwa i zarządzania Kryzysowego wojewody pomorskiego informuje o operacji wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu niemieckiej miny morskiej zalegającej na dnie Zatoki Puckiej. Operacja zostanie przeprowadzona we wtorek, 6 grudnia, w godzinach 8.00-17.00. W związku z pracami ustanowiono strefę bezpieczeństwa.

Niewybuch miny morskiej zlokalizowany został na dnie Zatoki Puckiej, ok. 200 m od wejścia do portu wewnętrznego Gdynia. Prace związane z unieszkodliwieniem będą prowadzone 6 grudnia, w godzinach 8.00-17.00.

Biorąc pod uwagę moc unieszkodliwianego ładunku wybuchowego miny oraz jego potencjalne destrukcyjne oddziaływanie na ludzi i obiekty, zdecydowano o ustanowieniu strefy bezpieczeństwa. Strefa obejmuje na lądzie obszar o długości i szerokości ok. 1000 m, między północną granicą Portu Gdynia, a południową granicą basenu portowego nr 11 i sięgający w głąb portu. Na wodach Zatoki Gdańskiej strefę bezpieczeństwa wyznacza linia brzegowa na odcinku: Babie Doły – Gdańsk Westerplatte, o długości ok. 21,5 km i szerokości mierzonej w linii prostej od lądu na odległość ok. 11 000 m (ok. 6 Mm).

W związku z pracami neutralizacyjnymi w Sopocie będzie obowiązywał zakaz kąpieli i wchodzenia do wody.

Wykonawcą przedsięwzięcia będzie wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej RP. Operację koordynować będzie Urząd Morski w Gdyni, natomiast w strefie brzegowej Pomorski Urząd Wojewódzki.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...