Mural na stadionie Ogniwa Sopot

Fot. Ania Bobrowska KFP/UMS

Na stadionie Ogniwa Sopot przy ul. Jana z Kolna 18, odsłonięto nowy mural. Autorem malowidła ściennego jest Piotr TUSE Jaworski, popularny artysta streetartowy.

Mural dla Ogniwa powstał na północnej ścianie budynku ośrodka zdrowia znajdującego się na terenie stadionu im. Edwarda Hodury w Sopocie, przy ul. Jana z Kolna 18. Obecnie klub ma w nim swoje zaplecze z szatniami. Całkowita powierzchnia malowidła to prawie 120 metrów kwadratowych (wysokość 18,4 m; szerokość 6,4 m). Przedstawia rugbistę Ogniwa Sopot. W górnej części autor umieścił jedenaście gwiazd symbolizujących jedenaście tytułów Mistrza Polski zdobytych przez klub. Przy każdej gwieździe wypisany jest rok zdobycia mistrzostwa. Wolna przestrzeń to miejsce na kolejne gwiazdy.

– Mam nadzieję, że kolejna gwiazdka zostanie dołączona w przyszłym roku i będziemy ich mieli 12, czyli tyle, ile jest gwiazdek na fladze Unii Europejskiej, a w dalszej perspektywie tych gwiazdek będzie co najmniej tyle, ile na fladze amerykańskiej – powiedział podczas odsłonięcia Jan Kozłowski, prezes Ogniwa Sopot.

Autorem malowidła jest Piotr TUSE Jaworski, popularny i niezwykle aktywnie działający gdański artysta streetartowy, autor bardzo wielu murali na terenie Trójmiasta. Najbardziej znane są jego duże produkcje z fotorealistycznymi portretami, a pierwsze projekty funkcjonują w szkolnych podręcznikach, ilustrując streetart jako dziedzinę sztuki.

– Jesteśmy w Sopocie dumni z Ogniwa i osiągnięć klubu, które wspaniale wpisują się w kilkadziesiąt lat historii sopockiego rugby. Jestem przekonany, że kolejne gwiazdy na muralu to tylko kwestia czasu – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Pomysłodawcą powstania muralu był fan rugby, szef lotniska Tomasz Kloskowski. Port Lotniczy Gdańsk został sponsorem malowidła. Firma wspiera sopocki klub od wielu lat, jest jego Sponsorem Głównym.

– Wspieranie lokalnego sportu jest naszą misją, chcemy by się rozwijał na poziomie zawodowym, ale także wśród dzieci i młodzieży. To dla nas także świetna reklama i promocja, bo Ogniwo Sopot każdego roku osiąga bardzo dobre wyniki i jest super mistrzem – mówił Tomasz Kloskowski, Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Odsłonięcia muralu, w piątek, 25 listopada, dokonali Jacek Karnowski Prezydent Sopotu, Jan Kozłowski Prezes Ogniwa Sopot i Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk. W uroczystości wzięli udział m.in. młodzi zawodnicy sopockiego klubu rugby. 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...