Sopot mówi STOP i włącza się w kampanię przeciw cyberprzemocy

Fot. materiały CKU

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie z partnerami z Bułgarii, Holandii, Portugalii, Rumunii i Włoch bierze udział w międzynarodowym projekcie „TABASCO – stop cyberprzemocy wśród młodzieży” realizowanym w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+).

XX i XXI wiek to świat dużych zmian. Postęp cywilizacyjny to szybki rozwój nowoczesnych technologii. To nie tylko niezliczone korzyści, ale też wiele pułapek i niebezpieczeństw. Coraz częściej mówimy o przemocy w sieci. Cyberprzemoc to agresywne zachowania w przestrzeni cyfrowej, najczęściej przybierające postać słowną poprzez komentowanie, memy, wideo.

Zwiększona częstotliwość występowania tego typu problemu zarówno w szkole, w rodzinie i w społeczeństwie determinuje zwiększoną uwagę i działania do wypracowania metod, które mają za zadanie informować, zapobiegać i minimalizować zjawisko hejtu. Cyfryzacja to narzędzie, które w nieodpowiednich rękach może stać się zagrożeniem. Widać potrzebę wprowadzenia praktyk z zakresu komunikacji bez przemocy. Apelują o to zarówno nauczyciele, rodzice, jak i sami uczniowie. Tym bardziej, że zjawisko to nabiera rozpędu w środowisku wirtualnym.

Pod koniec października odbyły się warsztaty zrealizowane przy współpracy Stowarzyszenia WAGA, poprowadzone przez Fundację „Dbam o mój zasięg”. To część kampanii w Sopocie, która równolegle realizowana jest w pozostałych krajach partnerskich. W warsztatach wzięło udział ponad 190 uczniów z 7 sopockich szkół. Młodzież dyskutowała na tematy związane z bezpieczeństwem i etycznym zachowaniem w Internecie. Młodzież poruszała istotne dla niej zagadnienia, z którymi spotyka się na co dzień, a które powiązane są z cyberprzestrzenią.

10 listopada zorganizowany został finał kampanii. Gościło na nim ponad 200 uczniów i 15 nauczycieli z trzech sopockich szkół. Nauczyciele wzięli udział w warsztatach dla dorosłych z budowania zdrowej pewności siebie i poczucia własnej wartości młodzieży, przeprowadzonych przez FamilyLab Polska. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z alternatywnych form spędzania czasu poza siecią: rapu, tworzenia graffiti, didżejki czy breakdance.

Fot. materiały CKU

Warsztaty poprowadzili:

  • Damian Chmielix (DJ Chmielix) –  wielokrotny mistrz kraju, Europy i świata w DMC, KWC i IDA,
  • Marek Looney Rybowski – współzałożyciel pierwszej trójmiejskiej grupy zrzeszających artystów graffiti,
  • Michał Kaczorowski (Kaczorex) – zwycięzca telewizyjnego programu „Go to dance – tylko taniec”,
  • Przemek Szymański (Obywatel MC) – znany trójmiejski raper.

Po oficjalnej części odbył się koncert Obywatela MC, który jest obecnie w trasie koncertowej po Polsce. Projekt „Witaj w domu” zawitał na „Przystanku Sopot”. Młodzież wzięła udział w koncercie razem z Obywatelem MC prezentując rezultaty warsztatów z rapu na scenie.

To nie koniec działań TABASCO. Zapraszamy do śledzenia strony CKU Sopot, na której można znaleźć więcej informacji.

Zespół projektów międzynarodowych w CKU Sopot: Sylwia Kurszewska, Sandra Goetz-Grabowska, ckusopot.projekty@gmail.com.

 

       

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...