Sopot najbardziej zielonym miastem w Polsce

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Sopot zwyciężył w rankingu najbardziej zielonych miast w Polsce. W mijającym roku w naszym mieście dosadzonych zostało ponad trzysta drzew i 20 tys. krzewów.

Tereny zielone w każdym mieście odgrywają bardzo ważną rolę. Zieleń jest naturalnym filtrem powietrza z unoszących się w nim zanieczyszczeń. Drzewa zdobią, ale także redukują nadmierną ilość gazów cieplarnianych. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, w zamian uwalniając tlen. Jedno niewielkie drzewo wytwarza rocznie około 118 kg tlenu. Drzewa mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

W roku 2022 w Sopocie zasadzone zostały 304 drzewa, ponad 20 tysięcy krzewów, blisko 10 tys. roślin cebulowych. Łąki kwietne w Sopocie zajęły ponad 3 tys. m².

– W Sopocie konsekwentnie sadzimy drzewa, m.in. uzupełniamy szpalery i historyczne aleje – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Funkcje przyrodnicze zadrzewień, głównie jako siedlisk roślin i zwierząt, są nie do przecenienia. Ale zieleń jest też ważnym elementem układu przestrzennego Sopotu, tworząc unikalny charakter naszego, zielonego miasta.

– Sadzimy w mieście drzewa, bo oprócz spokoju, jaki wnoszą, łączenia nas z naturą, tłumienia hałasu, oczyszczania powietrza i produkcji tlenu, drzewa robią o wiele, wiele więcej. Schładzają ulice, zapewniają schronisko wielu gatunkom zwierzętom i owadów, dla których są źródłem pożywienia i naturalnym środowiskiem, wzmacniają glebę i przeciwdziałają jej erozji – wyjaśnia Monika Sawicka-Menkina, kierownik działu Zieleni i Lasów Komunalnych ZDiZ.

W rankingu Polska Zachwyca na Najbardziej Zielone Miasta w Polsce, Sopot zajął pierwsze miejsce!

Jak czytamy w uzasadnieniu: „udział terenów zielonych z lasami wynosi aż 58,5%. Tak duży udział roślinności w mieście sprawia, że mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się doskonałym powietrzem. Na dobrą jakość powietrza wpływa także bliskość morza oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy, które skuteczne eliminują nadmiar dwutlenku węgla w mieście. Duża ilość parków i lasów sprzyja spacerom, które doceniają nie tylko mieszkańcy Sopotu, ale także odwiedzający miasto turyści”.

Co i gdzie sadzimy?

  • 139 drzew posadziliśmy na przebudowanych 2 fragmentach ul. 3 Maja
  • 97 drzew na oddanym w tym roku woonerfie w kwartale ulic: Parkowa, Kordeckiego, Drzymały, Traugutta
  • 69 drzew wiosną w ramach własnych nasadzeń i uzupełniania szpalerów
  • 70 drzew w grudniu br. również w ramach własnych nasadzeń.

    Wśród nowych drzew najwięcej jest lip, robinii, kasztanowców, grabów, dębów i olsz.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...