Młodzi w sieci hejtu. Uczniowie z Sopotu uczestniczyli w interaktywnym projekcie teatralnym

Na zdjęciu uczniowie z sopockich szkół oglądają spektakl. Na scenie występują aktorzy i jeden z wodzów.
Fot. Aleksandra Komendarek-Tymendorf

Sopocka młodzież miała okazję uczestniczyć w interaktywnym spektaklu pt. „Bądź szczęśliwa”, podejmującym problematykę komunikacji wśród rówieśników oraz zagrożeń związanych z hejtem i społecznym odrzuceniem. Na spektakl zaprosili uczniów sopoccy strażnicy miejscy. W rolę aktorów wcielili się ich koledzy z Warszawy.

Jak radzić sobie z hejtem? Jak zachować się w sytuacji, gdy jest się świadkiem poniżania kolegi w intrenecie? Czym jest cyberprzemoc i jak jej przeciwdziałać? Te tematy podejmuje spektakl pt. „Bądź szczęśliwa”, który w sopockich szkołach ponadpodstawowych zaprezentowali strażnicy miejscy z Warszawy. W interaktywnym przedstawieniu, przygotowanym metodą Teatru Forum, wzięło udział ok. 350 uczniów. Spektakle tworzone tą metodą dają możliwość włączenia publiczności w sytuację sceniczną. I tak było podczas sopockich przedstawień. Uczniowie mieli możliwość podjęcia decyzji, jak potoczą się losy bohaterów.

Spektakl opowiada historię dziewczyny, która rozpoczyna naukę w I klasie szkoły ponadpodstawowej i spotyka się z prześmiewczymi komentarzami na jej temat, zamieszczanymi przez nowych kolegów w internecie. Na hejt w sieci nakładają się problemy w domu – brak wsparcia ze strony rozwiedzionych rodziców, nieobecnego w jej życiu ojca i toksycznej matki, pochłoniętej karierą. Widzowie i aktorzy wspólnie zastanawiali się, jak rozwiązać problemy bohaterki, jak powinni zachować się rówieśnicy i dorośli. Wchodząc na scenę, młodzi mieli możliwość skonfrontowania się z własnymi emocjami i podjęcia prób rozwiązania sytuacji konfliktowych.

- Młodzi ludzie, wplątani w internetową sieć hejtu, często nie mają odwagi, aby reagować i przeciwstawić się działaniom kolegów, pozostają bierni wobec zachowań, które mogą mieć tragiczne konsekwencje – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu odpowiedzialna m.in. za sprawy społeczne i oświatę. - Spektakl uświadamia młodzieży, że działanie ma sens, może zapobiec nieszczęściu, a nawet uratować życie dręczonej osobie. Brak wiedzy na temat cyberprzemocy nakręca spiralę mowy nienawiści, dlatego tak ważna jest profilaktyka ryzykownych zachowań i uświadamianie młodych ludzi. Cieszę się, że nasi strażnicy miejscy robią to w tak ciekawy, niekonwencjonalny sposób.

W spektaklu wzięli udział uczniowie II LO, III LO, Technikum nr 1 i Liceum Autonomicznego w Sopocie. Spektakl przygotowali strażnicy miejscy z Warszawy, z którymi sopoccy strażnicy współpracowali już przy projektach skierowanych do młodzieży.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...