Paszporty Polityki 2022 wręczone

Fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA

Na uroczystej Gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie wręczono Paszporty Polityki 2022. Najważniejsza nagroda kulturalna w Polsce jest przyznawana wybitnym twórcom i artystom już od 30 lat. W kategorii Sztuki Wizualne, której patronuje Miasto Sopot, nagrodę odebrała malarka Agata Słowak. Z okazji 30-lecia Paszportów w Państwowej galerii sztuki w Sopocie zobaczymy wystawę „Granice sztuki". Wernisaż 28 stycznia.

Paszporty Polityki 2022 wręczono w kategoriach film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 roku Kapituła Paszportów przyznaje także tytuł Kreatora Kultury, którym w tym roku uhonorowano trzy osoby. W kategorii Sztuki Wizualne, której patronem jest Miasto Sopot, Paszportem Polityki nagrodzono Agatę Słowak, urodzoną w 1994 roku malarkę, autorkę obiektów i instalacji. Jak podkreślono w uzasadnieniu, została wyróżniona za „odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz. Za opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa”.

Artystka studiowała na wydziale malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła w 2019 roku. W oryginalny sposób łączy odwagę w podejmowaniu ważnych tematów społecznych z osobistą perspektywą, uwzględniającą jej pragnienia, marzenia, popędy, fantazje, lęki, nadzieje. Jej prace potrafią jednocześnie wzbudzać emocje i prowokować intelektualnie. Szybko dostrzeżona przez kuratorów. Chrztem bojowym był udział w głośnej wystawie „Farba znaczy krew” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2019 r.). W tym roku wysoko oceniono jej indywidualną wystawę „Tylko nasze stany” w Fundacji Galerii Foksal, ale też udział w wystawach zbiorowych: „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (Zachęta), „Kto zapisze historię łez” (MSN) i „Siedem etapów życia kobiety” (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi).

Paszportami Polityki nagradzani są wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce, twórczo wzbogacają kulturę polską i światową. Podstawą przyznania Paszportu Polityki są wskazania niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. Laureatów poszczególnych kategorii wybiera Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika „Polityka”.

Więcej informacji o laureatach pozostałych kategorii na stronie Paszporty polityki.


Z okazji 30. lecia „Paszportów Polityki” Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki". Wernisaż w sobotę 28 stycznia o godzinie 16.00. Wystawa będzie dostępna w salach PGS do 16 kwietnia 2023 r.

Na ekspozycji, która zajmie całą przestrzeń galerii, znajdą się prace wszystkich polskich artystów wizualnych wyróżnionych tą nagrodą na przestrzeni trzydziestu lat. Wystawa pokaże rozwój polskiej sztuki w ciągu minionych 30. lat, skłoni też do poszukania odpowiedzi na pytanie, jak zmieniało się podejście krytyków oceniających polską scenę artystyczną, wyróżniających pewne postawy czy trendy. Przede wszystkim jednak, ekspozycja będzie przeglądem najciekawszych nazwisk i zjawisk w polskiej sztuce współczesnej. Reprezentowane będą wszystkie techniki artystyczne – malarstwo, rysunek, fotografia, rzeźba, instalacja, sztuka wideo, a nawet performance. W otwarciu wystawy weźmie udział wielu artystów, których prace będą pokazywane. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...