„Lodowa mila” wokół molo

Wojciech Pruński. Zdjęcie z profilu FB Zimowy Pływak - Wojciech Pruński

Punktualnie o godz. 12.00, w niedzielę 29 stycznia, dwóch śmiałków pokona w lodowatej wodzie dystans „lodowej mili” czyli przynajmniej 1609 metrów dookoła sopockiego molo. Z próbą pobicia światowego rekordu zmierzą się: Krzysztof Kubiak, rekordzista Guinnessa w pływaniu w lodowatej wodzie i Wojciech Pruński, także pływak lodowy, inicjator próby. Rywalizacja będzie jednym z wydarzeń 31. finału WOŚP w Sopocie.

Krzysztof Kubiak to dwukrotny rekordzista świata IISA i rekordzista Guinnessa w długości przepłynięcia w lodowatej wodzie na jeziorze Ełckim (4700 m w temperaturze 3,8 °C, w czasie 1:23:18h), wielokrotny medalista Mistrzostw Świata International Ice Swimming Association (IISA), zwycięzca Pucharu Polski 2021/22. W ICE CUP Poland w tej chwili na miejscu 5. Krzysztof Kubiak reprezentuje klub Żaglica Poznań. Płynący razem z nim Wojciech Pruński, pomysłodawca wydarzenia, aktualnie zajmuje 6. miejsce w Pucharze Polski w zimowym pływaniu ICE CUP Poland, reprezentuje Sopocki Klub Morsów.

‒ Do tej pory „lodową milę” pokonało zaledwie 705 osób na całym świecie. Przepłynięcie w warunkach zimowych około 1700 metrów, a tyle będzie liczyła wyznaczona przez nas pętla wokół molo, to wyczyn z gatunku ekstremalnych. Przeważnie na zawodach pokonujemy dystans około 1 km, teraz będzie to prawie dwa razy więcej. Obaj jesteśmy w stanie wytrzymać w wodzie o temperaturze bliskiej zeru około godziny, przeciętnie pływacy wytrzymują ok. 10 minut ‒ mówi Wojciech Pruński. ‒ Musimy pamiętać, że morsowanie i pływanie to nie to samo. Mięśnie pływaka muszą pokonać naturalne tężenie od zimna, następuje zamknięcie porów w skórze dla zatrzymania ciepła, zwężają się naczynia krwionośne. Przyspiesza tętno, zwiększa się wydzielanie adrenaliny – to jest najwspanialsze. Zapraszamy wszystkich do kibicowania naszemu wyczynowi. Nieprzypadkowo wybraliśmy dzień 31. Finału WOŚP i prosimy kibiców o wrzucanie datków do puszek WOŚP.

Start i meta wyczynu będą miały miejsce obok molo. Trasę wyznacza i asekuruje ekipa Sopockiego WOPR, a całość zabezpiecza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. „Lodowa mila” będzie jednym z wydarzeń odbywających się w Sopocie 29 stycznia, w ramach 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Informacje równiez na FB: Mila lodowa dookoła molo. Zapraszamy do kibicowania!

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...