Zmarł Andrzej Dudziński

Andrzej Dudziński na wystawie swoich prac w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2019). Fot. Fotobank.pl

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Andrzeja Dudzińskiego, urodzonego w Sopocie rysownika, grafika, malarza i karykaturzysty. Artysty wielkiego formatu, który współpracował z największymi tytułami prasowymi na świecie. Andrzej Dudziński był honorowym obywatelem Sopotu. Zmarł 17 stycznia 2023 roku.

Andrzej Dudziński urodził się 14 grudnia 1945 roku w Sopocie. Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, a także architekturę wnętrz i grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1970 rozpoczął pracę rysownika na łamach „Szpilek”. Popularność przyniósł mu cykl rysunków, których bohaterem był wykreowany przez artystę ptak „Dudi”, komentujący ówczesną rzeczywistość. Współpracował następnie z tygodnikiem „Polityka”, „Tygodnikiem Powszechnym”, a także magazynami „Polska”, „Kultura”.

Na początku lat 70. Mieszkał i pracował w Londynie. W 1977 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Nowym Jorku. Pracował dla najważniejszych amerykańskich tytułów prasowych: „NewsweeK”, „The New York Times”, „The Washington Post”, „The Boston Globe”, a także czasopism, takich jak „Vanity Fair”, „Playboy”, „Rolling Stone”. W latach 1982-1990 wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku.

Dudziński był laureatem wielu prestiżowych nagród, przyznawanych w kraju i za granicą m.in. przez Międzynarodowe Targi Książki w Berlinie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Society of Newspaper Design, The Arts Directors Club of New York, Society of Illustrators, The American Institute of Graphic Arts, London Advertising Awards Committee.

W swoim artystycznym dorobku miała liczne wystawy indywidualne, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Legnicy, Tarnowie, a także Nowym Jorku, Waszyngtonie, Londynie, Tokio, Hamburgu, Genewie, Pradze, Paryżu, Brukseli, Berlinie i Düsseldorfie. Jego prace mogliśmy także podziwiać na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

W 2001 roku Rada Miasta nadała Andrzejowi Dudzińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Sopotu.

Pogrzeb artysty odbędzie się 26 stycznia o godzinie 14.00 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Andrzej Dudziński spocznie w alei zasłużonych.

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...