Biblioteka Sopocka podsumowała miniony rok

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem w Sopotece. Fot. Jerzy Bartkowski

W Bibliotece Sopockiej miniony rok upłynął przede wszystkim pod znakiem spotkań autorskich i warsztatów. W 2022 roku Biblioteka zorganizowała 1199 wydarzeń, w których wzięły udział 26 002 osoby. Oferta kulturalna instytucji skierowana do grup odbiorców w różnym wieku obejmowała: spotkania autorskie, warsztaty, zajęcia ruchowe, konwersacje językowe, pokazy filmowe, wernisaże, spotkania edukacyjne i wiele innych. Aktywni byli również sopoccy czytelnicy, którzy wypożyczali książki ponad 75 tys. razy

W ubiegłym roku czytelnicy odwiedzili filie Biblioteki Sopockiej ponad 127 tys. razy, wypożyczając w sumie 75 252 książki. Zbiory biblioteczne to jednak nie tylko książki papierowe, ale także audiobooki, filmy, e-książki i czytniki, które wypożyczono 5236 razy.

W ubiegłym roku w Bibliotece świętowano jubileusz jej 75-lecia oraz 275. rocznicę urodzin jej patrona – Józefa Wybickiego. Z tej okazji we wrześniu odbyło się wiele  wydarzeń poświęconych twórczości autora „Mazurka Dąbrowskiego” oraz dwa wyjątkowe spotkania autorskie, które w sali Sopoteki zgromadziły rekordową publiczność. Podczas debaty z Magdaleną Grzebałkowską, Magdaleną Kicińską i Jakubem Żulczykiem goście starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, które w przestrzeni biblioteki wybrzmiewa bardzo często: „Po co czytać klasyków?”. Z kolei spotkanie z reporterem Mariuszem Szczygłem zwieńczyło urodzinowy tydzień w Bibliotece Sopockiej i pobiło wszelkie rekordy, jeżeli chodzi o frekwencję na wydarzeniach.

Ogromnym zainteresowaniem wśród sopocian i mieszkańców całego trójmiasta cieszył się projekt Poczytaj mi. Biblioteka od kwietnia do listopada gościła aktorów, którzy razem z bibliotekarzami głośno czytali klasykę literatury polskiej i światowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Robert Więckiewicz, Katarzyna Figura, Krzysztof Gosztyła, Agnieszka Kunikowska, Leszek Lichota i Mirosław Baka. W czytaniu zamykającym projekt, bibliotekarze, a także zaproszeni do wspólnego czytania aktor Mirosław Baka i prezydent Jacek Karnowski, wspólnie przeczytali wybrane fragmenty „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

W Minitece w ramach projektu Poczytaj mi został przeprowadzony Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania, podczas którego przedstawiciele różnych grup zawodowych (muzycy, strażacy, aktorzy) czytali ulubioną literaturę dziecięca, a także warsztaty teatralne z Małgorzatą Brajner. W lipcu w Parku na Goyki odbyła się także kolejna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.

Drugą całoroczną inicjatywą prowadzoną przez Bibliotekę był projekt Przejęzyczeni. Klasyka: Reaktywacja promujący nowoczesne podejście do literatury, pracę tłumaczy literatury oraz spotkania i dyskusje z mistrzami sztuki translatorskiej, podnoszące kompetencje językowe uczestników. Odbyło się 15 wydarzeń: spotkania autorskie, warsztaty i dyskusje. Gośćmi byli m.in.: Wojciech Charchalis, Jarosław Mikołajewski, Kaja Gucio czy Tomasz Gałązka.

Innym cyklem spotkań autorskich były Czarne fakty, poświęcone reportażom, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne. Wśród gości znaleźli się autorzy cenieni przez recenzentów i czytelników. Można było spotkać się m.in. z Katarzyną Surmiak-Domańską, Ewą Winnicką, Aleksandrą Boćkowską, Karoliną Kuszyk, Martą Wroniszewską, Mikołajem Grynbergiem, Marcinem Kąckim i Markiem Szymaniakiem.

Od maja w Sopotece odbywają się spotkania w ramach Teatru przy Stole. Projekt tworzony jest we współpracy z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Koordynatorką comiesięcznych spotkań i prelegentką jest teatrolog i profesor Uniwersytetu Gdańskiego Małgorzata Jarmułowicz. Opiekę reżyserską nad projektem od lat sprawuje Krzysztof Gordon, a do czytania sztuk zaproszeni zostają aktorzy Teatru Wybrzeże.

W maju odbyła się także pierwsza edycja Festiwalu Literatury Fantastycznej Wieloświaty – wydarzenia skierowanego do fanów literatury fantastycznej i nie tylko. Spotkaliśmy się z autorami fantastycznych książek, na warsztatach i sesjach RPG, w strefie planszówek oraz targowej. Podczas Festiwalu w Sopotece spotkać można było: Michała Gołkowskiego, Paulinę Hendel, Annę Kańtoch, Łukasza Orbitowskiego, Radosława Raka, Wojciecha Tremiszewskiego i Roberta m. Wegnera.

Latem Biblioteka zorganizowała pięć spacerów po Sopocie, których przewodnikiem był Tomasz Kot. Cykl nosił tytuł Letnie spacery z Kotem, a każda trasa wiodła przez inne zakątki miasta. Spacerowicze podążali m.in. śladami Polonii Sopockiej, Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, Agnieszki Osieckiej i Zbigniewa Herberta.

W Minitece przez cały 2022 rok trwał cykl całorocznych działań pt. Biblioteka Najmłodszych, zaprojektowanych tak, by wspierały wszechstronny rozwój dziecka. Posłużyła temu różnorodna oferta spotkań związana z nieodłącznymi elementami funkcjonowania dziecka takimi jak rozwój psychiczny, wrażliwość na otaczającą przyrodę, twórczość artystyczna oraz nowe media i technologie.

Osoby w wieku senioralnym z kolei mogły przez cały rok korzystać z bogatej oferty projektu Miasto Seniora. Projekt, kontynuowany także w tym roku, jest odpowiedzią na potrzeby dojrzałych mieszkańców Sopotu, którzy poszukują różnych form aktywności: od jogi i tańca, przez spacery aż po mindfulness i ćwiczenia oddechowe. Ważnym elementem projektu były spotkania z ekspertami oraz debaty poświęcone bezpieczeństwu czy opiece nad chorym w domu. Projekt Miasto Seniora zdobył III miejsce w kategorii „Najlepsze Wydarzenie” w konkursie Sopockie Perły 2022. 

W mniejszych filiach Biblioteki: Literackiej, Kocu i książce, Przylesiu, Broadwayu i Kamionce przez cały rok odbywały się cykliczne wydarzenia takie jak warsztaty rękodzieła, konwersacje językowe, warsztaty pisarskie, spotkania z dietetykami, joga, nauka tańca, lekcje biblioteczne dla sopockich szkół i przedszkoli oraz wystawy.

W najbliższym czasie

• W tym roku Biblioteka planuje kontynuację kilku projektów, które zostały zapoczątkowane w roku ubiegłym. Uroczysta inauguracja drugiej edycji projektu Miasto seniora odbędzie się już 6 lutego o godz. 11.30 w Sopotece. Od stycznia regularnie odbywają się już także zajęcia w ramach projektu Miniart – inicjatywy skierowanej do najmłodszych czytelników Biblioteki.

• W sobotę, 11 lutego o godz. 12.00 w Sopotece odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach nowego projektu – wMITOgraj – skierowanego do młodzieży szkolnej. Jest to projekt, w centrum którego znajdują się cztery mitologie: grecka, japońska, nordycka i słowiańska. 

• 20 lutego o godz. 18.30 w Sopotece odbędzie się drugie w tym roku spotkanie w ramach projektu Teatr przy Stole. Tym razem aktorzy Teatru Wybrzeże przeczytają sztukę pt. „Gruba ryba" R. Rueffa. 

• 21 lutego, w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, w Sopotece już po raz piąty odbędzie się Dyktando Sopockie pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. Po dyktandzie będzie można wysłuchać rozmowy Ewy Lewandowskiej z gościem specjalnym – Grzegorzem Kasdepkem.

Ciche Dni w Bibliotece

Od stycznia we wszystkich filiach Biblioteki zostało wprowadzone kolejne udogodnienie dla osób ze specjalnymi potrzebami, w tym także w spektrum autyzmu – ciche dni, podczas których nie odbywają się żadne wydarzenia, są przygaszone światła i obowiązuje cisza. Szczegółowy harmonogram cichych dni można znaleźć na stronie internetowej MBP Sopot. O udogodnieniach dla osób w spektrum autyzmu można przeczytać na stronie MBP Sopot_biblioteka przyjazna.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...