Muzeum Sopotu podsumowało miniony rok

Wernisaż wystawy "Brodwino". Fot. Anna Bobrowska KFP/UMS

W 2022 roku Muzeum Sopotu organizowało liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne w których w sumie uczestniczyło 14 tys. osób. Odwiedzający mogli obejrzeć m.in. cieszące się dużym zainteresowaniem wystawy poświęcone zakładom SopotPlast czy wczasom na wybrzeżu, a latem dodatkowo posłuchać koncertów jazzowych w ogrodzie. Placówka ma również na swoim koncie kolejne publikacje i konferencję naukową poświęconą architekturze.

W marcu 2022 roku Muzeum Sopotu otworzyło wystawę czasową poświęconą „SopotPlastowi” – jednemu z największych zakładów działających na terenie kurortu w latach 1957-1993. Na ekspozycji można było zobaczyć przedmioty wyprodukowane przez SopotPlast, które w tamtych czasach były poszukiwane i cenione za jakość i świetne wzornictwo, jak: torby podróżne i plażowe, damskie torebki czy plastikowe kapturki chroniące paniom włosy przed wilgocią nadmorskiego klimatu. Na ekspozycję złożyły się również wspomnienia byłych pracowników i materiały z archiwum zakładowego

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa czasowa pt. „Wczasy na wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek”, która została otwarta pod koniec czerwca. Sezonowa ekspozycja koncentrowała się na tematyce wypoczynku w Sopocie w okresie powojennym i działającemu  w Polsce od 1949 r. Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Do jej stworzenia wykorzystane zostały archiwalne kroniki filmowe, obiekty ze zbiorów Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych, w tym: stroje, foldery i reklamy ośrodków wypoczynkowych.

Pod koniec roku otwarta została wystawa z cyklu dzielnice, zatytułowana „Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu”, poświęcona historii osiedla z  tzw. „wielkiej płyty", które powstało w latach 70. XX w. Na ekspozycji wykorzystane zostały zdjęcia z prywatnych zbiorów sopocian, kolekcji Muzeum Sopotu oraz materiały zebrane podczas kwerendy archiwalnej i bibliotecznej. Wystawa przyciągnęła ogromną publiczność i zebrała bardzo pozytywne recenzje.

W 2022 roku muzeum organizowało cykl koncertów letnich w ogrodzie „Swingujące 3-miasto”, prowadziło spacery i wykłady historyczne oraz spotkania z cyklu „Bliżej Historii”. Ponadto prowadzone były liczne zajęcia oraz projekty edukacyjne.

Muzeum Sopotu wspólnie ze Skansenem Archeologicznym Grodzisko i Urzędem Miasta Sopotu zorganizowało konferencję naukową pt. „Dzieje Sopotu”.  Pracownicy uczestniczyli również  w X Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Architektura Miast”, organizowanej przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, poświęconej zabytkowym wnętrzom w XIX i XX wieku. Przedstawiciele sopockiego muzeum zaprezentowali referat pt.”Willa Ernsta Claaszena – historyczny wystrój i wyposażanie”.

Warta uwagi jest również działalność wydawnicza muzeum. W zeszłym roku do rąk czytelników trafiły ciekawe publikacje, w tym szczególne opracowanie „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje architektoniczne Wilhelma Lippkego”. Publikacja jest kolejną odsłoną realizowanego przez Muzeum Sopotu cyklu podejmującego temat architektury Sopotu oraz postaci, które miały znaczący wpływ na dzisiejsze oblicze miasta. Katalog przedstawia pełną listę udokumentowanych realizacji sopockiego budowniczego.

Pod koniec roku wydana została pierwsza część przewodnika „Pozdrowienia z Sopotu”. Publikacja została opracowana na podstawie pocztówek i kart pocztowych prezentujących widoki uzdrowiska z XIX  i pierwszych trzech dekad XX wieku. Na ponad stu stronach zaprezentowano historię Dolnego Sopotu, a także architekturę i mieszkańców tej części miasta.

Obrazy, wyroby rzemiosła artystycznego, szkła dekoracyjne i pocztówki – w sumie ponad 200 obiektów ze zbiorów naszego muzeum, w 2022 roku zostało włączonych do projektu współtworzenia Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Głównym celem działania BBC jest budowa cyfrowego warsztatu badawczego, zestawienie i prezentacja w Internecie różnorodnych i bogatych, lecz fizycznie rozproszonych zbiorów Pomorza, wspieranie edukacji, nauki oraz turystyki. Regionalna kolekcja cyfrowa ma służyć uczniom, studentom, nauczycielom, naukowcom, osobom niepełnosprawnym, przesiedleńcom i emigrantom oraz wszystkim mieszkańcom Pomorza.

W 2022 r. z oferty Muzeum Sopotu skorzystało blisko 14 tys. osób.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...