Niespodziewany finał interwencji Straży Miejskiej

Fot. materiały Straży Miejskiej w Sopocie

Funkcjonariusze sopockiej Straży Miejskiej, którzy patrolowali centrum miasta w czwartek, 26 stycznia br., pomogli mężczyźnie, który przewrócił się na przejściu dla pieszych. Po udzieleniu pierwszej pomocy, osoba ta została przewieziona do szpitala, gdzie historia zakończyła się, choć w dość nieoczekiwany sposób.

W czwartek, 26 stycznia, około godziny 21.35, patrol Straży Miejskiej kontrolujący centrum miasta interweniował wobec mężczyzny leżącego na przejściu dla pieszych na ul. Kościuszki. Z informacji uzyskanych od świadków zdarzenia wynikało, że mężczyzna przechodząc przez jezdnię nagle zatrzymał się, przykucnął, a następnie przewrócił. Potwierdziło to nagranie z miejskiego monitoringu.

Na miejscu szybko zareagowali świadkowie zdarzenia – przechodnie i kierowca jednego z samochodów. Wezwani na miejsce strażnicy miejscy przystąpili do udzielenia pierwszej pomocy. Mężczyzna (50 l.) uskarżał się na silny ból w klatce piersiowej, a także na drętwienie ręki. Miał też nierówny oddech, wobec czego funkcjonariusze SM zdecydowali o użyciu defibrylatora AED, by lepiej kontrolować stan zdrowia mężczyzny. Urządzenie to jest częścią wyposażenia radiowozu interwencyjnego strażników. W akcji brali również udział policjanci z KMP w Sopocie.

W czasie oczekiwania na przyjazd karetki okazało się, że pięćdziesięciolatek jest poszukiwany za niestawienie się do odbycia kary aresztu. Pogotowie zabrało go do szpitala, gdzie oświadczył, że wszystko zmyślił, a rzekome objawy, takie jak nierówny oddech, udawał, by zdobyć nocleg w ciepłym miejscu. Niedoszły pacjent po chwili odmówił także jakiejkolwiek pomocy medycznej, ponadto zaczął przeklinać i obrażać personel szpitalny. Policja zabrała go do komendy miejskiej, gdzie został osadzony w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Dzisiaj trafi do aresztu, gdzie spędzi kilkanaście najbliższych dni. 

– Takie udawanie groźnych dla życia objawów, powodujące nieuzasadnione wezwanie służb ratunkowych, to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Wezwana karetka mogła nie zdążyć do kogoś, kto w tym czasie naprawdę potrzebował pomocy – mówi Tomasz Dusza, komendant Straży Miejskiej w Sopocie. – Natomiast podziękowania należą się przechodniom i kierowcy samochodu, którzy zareagowali i nie pozostawili tego człowieka bez pomocy – dodaje Tomasz Dusza. 

Sopocka policja skieruje przeciwko mężczyźnie wniosek z art. 66 § 1 i art. 141 Kodeksu Wykroczeń, w związku z tym, że swoim zachowaniem niepotrzebnie zaalarmował służby ratunkowe i używał w miejscu publicznym słów nieprzyzwoitych.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...