Wystawy, cykl warsztatów i wykładów mistrzowskich, pokazy filmów w ramach kina studyjnego, debaty, koncerty, oprowadzania z przewodnikiem, rezydencje artystyczne – złożyły się na pracowity 2022 rok sopockiego Art Inkubatora. Na Goyki powstało również Muzeum Miejsca, a także pracownie krawiecka i sitodruku. We wszystkich ubiegłorocznych wydarzeniach wzięło udział ponad 7 tys. osób, a 1,5 tys. osób zwiedziło willę podczas oprowadzań z przewodnikiem.
Działalność Goyki 3 Art Inkubator skupiona jest na szerokim programie rezydencyjnym oraz edukacyjnym skierowanym do artystów, artystek i osób, które chcą poszerzać swoje kompetencje kulturowe oraz umiejętności zawodowe. Wśród najważniejszych idei jakie nam przyświecają są wrażliwość społeczna, prawa kobiet, natura.
Rezydenci i rezydentki
W 2022 roku w Goyki 3 Art Inkubatorze gościło 28 rezydentów.
W ramach organizowanego naboru AIR spośród ponad 80 zgłoszeń wyłonione zostały cztery artystki: dwie z dziedziny sztuk wizualnych i dwie – z literatury. Na Goyki pracowały: Małgorzata Smolak, Katya Shadkovska, Jagoda Dobecka i Paulina Yi-Yan Lee. Ponadto, we współpracy z Trafostacją Sztuki, na rezydencję artystyczną Art Inkubator zaprosił Nguyen Quoc Thanh. Każdy z rezydentów i rezydentek, w ramach zobowiązania jakie podjął przyjeżdżając do Sopotu, prezentował na zakończenie pobytu efekty swojej pracy podczas spotkania otwartego z publicznością.
W ramach rezydencji muzycznej organizowanej przy współpracy z Centre National de la Musique w Paryżu i Instytutem Francuskim w Warszawie do Sopotu przyjechało siedmioro francuskich muzyków. Gisele Pape, Yelli Yelli, Nhyx, Since Charles, Soma, Francois&The Atlas Mountains, Joseph Schiano di Lombo. Pracowali oni w sopockim studio nagrań, współpracowali z trójmiejskimi muzykami i realizatorami nagrań. Efektem pobytu obu grup były koncerty w klubie Sfinks i klubie BOTO.
2 edycja Syncamp kompozytorów muzyki współczesnej i filmowej realizowana we współpracy z Music Export Poland podczas którego 15 kompozytorów i kompozytorek z Polski i 8 krajów z całego świata (Czechy, Islandia, Hiszpania, Ukraina, Łotwa, Węgry, Meksyk, Holandia) uczestniczyło w zajęciach pod okiem międzynarodowych tutorów pracując nad własnymi kompozycjami. Music supervisors byli: Magdalena Niestryjewska, Roy Lidstone, Connie Farr.
Wystawy indywidualne
• „Kiedy kanty kłują mocniej’’ Ali Savashevich, białoruskiej artystki, która w swojej sztuce skupia się na temacie ciała, szczególnie kobiecego, często poddawanego kontroli i funkcjonującego w sztywno określonych ramach. Wystawa „Kiedy kanty kłują mocniej" odwoływała się do wątków kultury i aktualnej sytuacji w Białorusi. W jej pracach oglądaliśmy ciała, które poddane były opresji i umieszczane w niekomfortowych sytuacjach.
•„Poszerzanie przestrzeni codzienności’’ Alicji Bielawskiej, podczas której artystka prezentowała prace wykonane z tkaniny, ceramiki i stali. Własnoręczne tworzenie ceramiki i tkanin nawiązuje do rzemieślniczej codzienności, w której opieka nad sobą, innymi i otoczeniem powraca jako ważny element. W prezentowanych pracach widoczny był powolny rytm i rytualność tworzenia przedmiotów.
• „Zeitgeist” Patrycji Orzechowskiej to odwołanie do ukutego w XII wieku wyrażenia filozoficznego, które oznacza „ducha epoki’’ i odnosi się do intelektualnego i kulturowego klimatu danego czasu. Na wystawie symbolicznie przenieśliśmy się do początku XX wieku ,,kiedy to kult ciała i aktywny kontakt z przyrodą fascynował ówczesnych myślicieli i polityków”.
Ważne wystawy zbiorowe
• „Protest Nadziei’’ wystawa , która nawiązywała do tematyki podjętej przez irlandzką edycję Festiwalu Literacki Sopot. Punktem wyjścia do rozważań były, organizowane przez irlandzkie artystki, podczas zamieszek związanych z zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Irlandii, artystyczne manifestacje. Inspirując się szytymi przez nie fartuchami z hasłami wspierającymi kobiety polskie artystki zaprojektowały i wykonały cykl sztandarów, które również odnosiły się do praw kobiet, idei wolności etc. W tym niezwykłym przedsięwzięciu prezentowanym w bindażu lipowym w parku na Goyki uczestniczyły: Alicja Karska, Diana Lenart, Agata Nowosielska, Ania Witkowska, Gosia Golińska, Emilia Orzechowska, Grazyna Rigall.
Wystawę poprzedziły spotkania warsztatowe dotyczące relacji między kobiecym ciałem a represyjnym prawem, co może przejawiać się w różnych formach aktywizmu. Artystyczny wymiar nadały spotkania z Monika Weychert i Cecily Brennan oraz warsztaty prowadzone przez „Szare Wrony’’.
•„Gimme Shelter’’ wystawa kuratorowana przez Dianę Lenart, która znalazła swoje miejsce w parku na Goyki, w przestrzeniach willi Art. Inkubatora oraz Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Twórczyniami wystawy były członkinie kolektywu G8, eksplorujacego tematy bliskie mieszkańcom i miastu: Agnieszka Jevka Jewasińska, Aleksandra Majzel, Anita Wasik, Ania Witkowska, Kasia Michałkiewicz – Hansen, Kasia Stefania Józefowicz, Lucyna Kolendo, Zuzanna Seweryna Dolega oraz duch Jung Hoo Kown, koreańskiej architektki i rysowniczki.
Tytuł wystawy nawiązywał do protest songu, którego rodowód związany jest z trudnymi latami rewolucji obyczajowej, wojny w Wietnamie i nadchodzącej porażki dzieci kwiatów. Tekst utworu jest wołaniem o pomoc, a tytułowe schronienie przybiera głęboko metaforyczny sens. Instalacje, które znalazły się na wystawie odnosiły się do tematu w różnoraki sposób, będąc reakcją zarówno na wydarzenia ostatnich lat w kraju i za granicą, jak i prywatnych zmagań artystek.
Debaty i konferencje naukowe
• „Czy inny internet jest możliwy?’’- w ramach cyklu #Goyki3Lab odbyła się debata z udziałem Magdy Gacyk, Joanny Murzyn i Bartka Frąckowiaka, na temat m.in. „Internetu ekologicznego’’ versus poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych w Dolinie Krzemowej.
• Konferencja „Przyroda a dyskursy narodowe w kulturach Europy środkowo-wschodniej’’ współorganizowana przez #Goyki3 z Zakładem Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiej. Celem konferencji była debata wokół utrwalonych w kulturach Europy Środkowo-Wschodniej sposobów tradycyjnego myślenia o przyrodzie /ich genezie, przejawach oraz zagrożeniach jakie ze sobą niosą.
Konferencji towarzyszyła, zorganizowana przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, wystawa „Nie wszystko jest o nas’, w której udział wzięli Elvin Flamingo, Marta Branicka, Marta Kubis, Zofia Martin, Katarzyna Serkowska, Marcin Zawicki.
• Konferencja „Culture onLIVE’’ po raz trzeci organizowana wspólnie z Music Export Poland. Celem konferencji jest omówienie najważniejszych dla branży muzycznej problemów i nowych rozwiązań np.legislacyjnych. Uczestnicy byli obecni na żywo w willi Art. Inkubatora bądź uczestniczyli w wydarzeniach online. W roli tutorów wystąpili zarówno polscy jak i międzynarodowi specjaliści w dziedzinie prawa autorskiego, rozwoju kariery muzycznej, zasad pozyskiwania grantów i inne.
Warsztaty, wykłady mistrzowskie:
• „Warsztaty scenopisarskie‘’ z Agnieszką Kruk. Cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty realizowane były po raz drugi. Uczestnicy i uczestniczki zdobywali wiedzę niezbędną do napisania scenariusza tzw. shorta/krótkiej formy filmowej/.
• warsztaty z webwritingu z Joanną Wryczą-Bekier pomogły zapoznać się ze sztuką pisania tekstów do internetu. Podczas zajęć można było nauczyć się jak dzięki dobrze napisanym i zoptymalizowanym artykułom blogowym stać się liderem dla pytań w dziedzinie, z której chcemy być znani.
• warsztaty z field recordingu z Marcinem Dymiterem. Field recording, czyli nagrania terenowe, dla jednych są działaniem na granicy dźwiękowego dokumentu, dla innych filozofią i życiową praktyką. Warsztaty składały się z części teoretycznej oraz praktycznej.
• „Ableton Live’’ masterclass z Quai Stephane podczas którego uczestnicy uczyli się jak skomponować utwór za pomocą alternatywnych technik tworzenia
• „Kultura przedefiniowana’’ wykład mistrzowski prof. Mariusza Czepczyńskiego dotyczył m.in nowych sposobów badania sukcesu w kulturze, rozwoju kolektywów twórczych, otwarcia się kultury na lokalne społeczności oraz angażowania ich w proces tworzenia.
• „Osobiste historie przedmiotów’’. Podczas warsztatów z Alicją Bielawską uczestnicy sięgnęli do własnej pamięci i próbowali wywołać obrazy ważnych dla siebie obiektów. Za pomocą różnych narzędzi wizualnych i tekstowych przywoływali dane przedmioty i związane z nimi historie.
• Goyki3 for Ukraine, cykl spotkań organizowanych dla ukraińskich i polskich artystów i artystek, objął pięć wykładów online, w języku polskim i angielskim, dotyczących m.in. prawa autorskiego w Polsce, systemu sztuki w Polsce, personal brandingu dla artystów oraz pięć spotkań offline w willi Art Inkubatora. Spotkania te dotyczyły m.in. startu na rynku pracy, budowania marki artystycznej, strategicznego rozwoju na rynku kultury, budowania sieci relacji na rynku kultury.
Warsztaty dla nauczycieli
• „Od recytacji do spektaklu - analiza form teatralnych’’ prowadzone przez Tomasza Domagałę. Celem warsztatów było zapoznanie się ze struktura recytacji i dzieł teatralnych w celu głębszego zrozumienia mechanizmów teatru, zdobycie świadomości odrębności tych gatunków.
• „Sztuka nowoczesna - instrukcja używania dla nauczycieli’’ prowadzone przez Martę Przybył. Na przykładzie praktyk Zespołu Edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a w szczególności programu Formy Podstawowe uczestnicy mieli okazje przyjrzeć się możliwościom włączania sztuki nowoczesnej w procesy edukacyjne. Od września do grudnia pod opieką nauczycielki Katarzyny Tamulis grupa siedmiu uczennic z klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 im. gen. W. Sikorskiego w Sopocie spotykała się, by pracować z wybranymi dziełami sztuki. Odbyło się osiem godzinnych spotkań. Zwieńczeniem będzie wystawa - fotorelacja, dokumentująca prace dzieci z poszczególnymi dziełami sztuki.
Literacki Sopot
Ubiegłoroczna, 11. edycja Festiwalu Literacki Sopot odbyła się w dniach 18-21 sierpnia 2022 roku. Tematem wiodącym była literatura irlandzka, a wśród gości i gościń znaleźli się m.in. Lucy Caldwell, Sebastian Barry, Eimear McBride, Colum McCann, Elizabeth Strout. Odbyło się 27 spotkań autorskich, na targach książki swoje stoiska miało 44 wystawców i 51 wydawnictw. Wydarzenia odbywały się w 12 przestrzeniach festiwalowych, odbyło się 9 debat, 9 warsztatów i spotkań dla dzieci, 3 projekcje filmowe, 1 instalacja artystyczna, 1 słuchowisko, 1 premierowe wydarzenie teatralne oraz 1 gra miejska. W Literackim Sopocie udział wzięło około 10 000 uczestników offline. To również blisko 35 000 wyświetlonych minut transmisji i retransmisji spotkań na FB podczas samych tylko dni festiwalowych. Spotkania i debaty były tłumaczone na polski język migowy, a także nagrywane i udostępnione na kanale YouTube Goyki 3. Podcasty ze spotkań dostępne są na kanale Goyki3 na Spotify.
Nauka w Art Inkubatorze
Cykl wykładów naukowych organizowany przez Fundację Na Rzecz Badań Interdyscyplinarnych obejmował:
• „Symetrie w fizyce’’ wykład Marty Bielińskiej
• „Girolamo Cardano-uczony i hazardzista’’ wykład mistrzowski prof. Artura Ekerta laureata Maxwell Prize and Medal,Hughes Medal oraz Fellow of the Royal Society
• „Ciemna energia i ciemna materia’’ wykład dr Sebastiana Szybki
• „O mnogości nieskończonosci’’ wykład dr Tomasza Millera
Kino
W ramach kina studyjnego odbyły się pokazy filmów „Ucieczka na Srebrny Glob”, „Planete 2.0”, „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”, „Skąd przybywamy”, „Bergman-rok z życia”, „Nomada”, „Cena wszystkiego”, „Beuys. Sztuka to rewolucja”, „Serce Psa”, "Cunningham. Choreograf współczesności" „Mit Hitlera”, „Bukolika”. Zorganizowaliśmy także pokaz specjalny filmu dokumentalnego pt. „Adam Strzembosz – Pierwszy Sędzia Rzeczypospolitej” zakończony debatą z udziałem Stanisława Zakroczymskiego oraz Bożeny Garus-Hockuby.
Songwriter Festival Sopot
Po raz pierwszy w #ParkNaGoyki zorganizowany wraz z Home Gig Podjazd Songwriter Festival Sopot. W każdy poniedziałek maja i czerwca koncerty skupiały od 30 do 200 osób, licząc średnio 60 osób na koncert. W ramach festiwalu wystąpili: Michal Kowalonek, Henry No Hurry, Maks Łapinski, Zagi, Postman, Zuzanna, Ragnar Olafson oraz Tomasz Makowiecki.
Ponadto w parku na Goyki odbyły się cykle warsztatów dotyczących pielęgnacji łąk kwietnych, dbania o naturalne miejskie tereny zielone, opieki nad pszczołami.
Kilka liczb:
www.goyki3.pl - 19 000 użytkowników strony www.goyki3.pl, głównie z Polski, USA, Wielkiej Brytani, Niemiec, Francji, Irlandii.
FB.com/goyki3 - 288 412 zasięg strony; 76,3% fanek to kobiety
YT.com/goyki3 - 8700 h oglądania treści video na kanale; 41 629 wyświetleń
Newsletter "Wieści z Goyki": 17 wysyłek
zasięg informacji: 120,9 mln
liczba informacji: 1379
Nagrody: I miejsce w kategorii Posesje instytucji XXX edycji konkursu Na najpiękniejszą posesję w Sopocie dla siedziby Goyki 3 Art Inkubatora.