Interpretacje mechaniki kwantowej i Kino na Goyki

Fot. Goyki 3 Art Inkubator

Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na wykład z cyklu Matematyczny Wszechświat. Spotkanie 13 lutego o godzinie 18.00 poprowadzi Marcin Łobejko, doktor fizyki i popularyzator nauki. Wstęp wolny. Od 9 lutego, w cyklu Kino na Goyki, w sopockim Art Inkubatorze można będzie oglądać najciekawsze filmy dokumentalne.

Mechanika kwantowa to bezsprzecznie jedna z najskuteczniejszych teorii naukowych jakie zostały sformułowane w historii ludzkości. Jednak pomimo ogromnego zakresu zastosowań i zjawisk, które opisuje teoria kwantów, u samej jej podstawy tkwi dotychczas nierozwiązany problem filozoficzny. Okazuje się bowiem, że sam formalizm matematyczny teorii nie oddaje jasnego obrazu świata, a w szczególności nie potrafimy zrozumieć jak ze świata mikroskopowego wyłania się świat makroskopowy, w którym żyjemy na co dzień. Aby odpowiedzieć na to pytanie sięgamy po tak zwane “interpretacje mechaniki kwantowej”. Niektóre z nich mówią o rzeczywistości jako szeregu losowych zdarzeń, inne odwołują się do teorii wielu światów. Jak jednak sprawdzić, która interpretacja jest prawdziwa? Nad tym oraz innymi pytaniami zastanowimy się podczas wykładu, który jest streszczeniem, a także pogłębieniem treści zawartych w książce “Co się dzieje w świecie kwantów?” wydawnictwa Copernicus Center Press.

Marcin Łobejko, doktor fizyki i popularyzator nauki. Pracownik naukowy Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych (Uniwersytet Gdański), gdzie prowadzi badania nad mikroskopowymi silnikami i kwantową termodynamiką. Współautor książki popularnonaukowej “Co się dzieje w świecie kwantów?” wydanej przez Copernicus Center Press, dotykającej problemu interpretacji mechaniki kwantowej i obrazu świata, który się z niej wyłania.

 

W cyklu „Kino na Goyki 2023" na Goyki pokazywane będą najciekawsze filmy dokumentalne, poruszające aktualne i palące problemy współczesnego świata. W tym roku program filmowy rozszerzony będzie o dyskusje z twórcami i bohaterami. Nowością jest także możliwość nabycia karnetu, uprawniającego do wejścia na każdy z 9 seansów cyklu. Koszt pojedynczego karnetu to 80 złotych. Lista filmów dostępna na stronie internetowej Goyki3.pl.

Przy doborze filmów Goyki 3 Artinkubator współpracuje z programerami Millennium Docs Against Gravity.

Pokazy odbywają się w dwa czwartki miesiąca.

„Dom z drzazg’’ (2022) reż. Simon Lereng Wilmont, 9 lutego, czwartek, godzina 18.00, sala kinowa, pierwsze piętro.

„Przeżyć’’(2021) reż. Jonas Poher Rasmussen, 23 lutego, czwartek, godzina 18.00, sala kinowa, pierwsze piętro.

„Simona” (2022) reż. Natalia Koryncka-Gruz, 9 marca, czwartek, godzina 18.00, sala kinowa, pierwsze piętro.

„Krowa’’(2021) reż. Andrea Arnold, 23 marca, czwartek, godzina 18.00, sala kinowa, pierwsze piętro.

„Genesis 2.0.” (2018) reż.Christian Frei, 13 kwietnia, czwartek, godzina 18.00, pierwsze piętro, sala kinowa.

„Rzeka’’ (2021) reż. Jennifer Peedom, Joseph Nizeti, 27 kwietnia, czwartek, godzina 18.00, sala kinowa, pierwsze piętro.

„Misja: szczęście’’ (2021) reż. Louise Psihoyos, 11 maja, czwartek, godzina 18.00, sala kinowa, pierwsze piętro.

„Młody Platon’’ (2021) reż. Declan McGrath, Neasa Ní Chianáin, 25 maja, czwartek, godzina 18.00, sala kinowa, pierwsze piętro.

„McCurry. W pogoni za kolorem’’(2021) reż. Denis Delestrac, czwartek, 15 czerwca, czwartek, godzina 18.00, sala kinowa, pierwsze piętro.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...