200 lat kurortu Sopot. Konferencje, spotkania, parada, koncerty, nowa infrastruktura uzdrowiskowa

Od lewej: Tomasz Augustyniak, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego, Marek Bogacki, członek zarządu Aqua Sopot, Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu, Bartłomiej Barski, prezes SOT
Fot. Maciej Wróblewski

W dniu 4.06.1823 r. w gdańskiej gazecie ogłoszeniowej „Intelligent Blatz” pojawił się następujący anons: „Niżej podpisany niniejszym ma zaszczyt zawiadomić, że budowa jego sopockiego zakładu kąpielowego jest na tyle zaawansowana, iż od środy 11 czerwca, w sześciu pokojach kąpielowych będzie można zażywać kąpieli w podgrzewanej wodzie morskiej. Bilety za cenę 1 florena są dostępne w gdańskim zakładzie kąpielowym, jak również w Sopocie u Michaela Dietricha, przedostatni dom przy drodze do domu kąpielowego. Bilety są ważne tylko na tegoroczny sezon kąpielowy – dr Haffner”.

200 lat później, miasto rozpoczyna świętowanie tego wyjątkowego Jubileuszu.

- Kurort to takie trochę magiczne słowo, może nieco zapomniane, bo częściej w ostatnich latach używało się słowa „uzdrowisko”. Celowo chcemy wrócić do słowa kurort i do idei kurortu. Bo kurort to jest miejsce, gdzie leczy się duszę i ciało. To miejsce, gdzie obok zabiegów kąpielowych, zabiegów prozdrowotnych, jest również bardzo bogata oferta kulturalna, rekreacyjna i gdzie po prostu dobrze spędza się czas – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Jubileusz jest swego rodzaju nowym otwarciem i wzmacnianiem kurortowego charakteru miasta w kolejnych latach, co zostało także zapisane w nowej strategii – dodaje wiceprezydentka Sopotu. 

Świętowanie rozpoczniemy już w długi majowy weekend, który to tradycyjnie otwiera w Sopocie wysoki sezon. Czerwiec to Dni Kurortu na molo (9-11 czerwca) oraz Koncert dla mieszkańców zaplanowany na 10 września. W ramach Dni Kurortu odbędzie się barwna parada oraz będzie można skorzystać z zabiegów solankowych czy wykonać badania (np. pomiar ciśnienia, poziom cukru we krwi).

Wśród wydarzeń związanych z 200-leciem kurortu odbędą się też biegi na orientację, wyścigi pływackie dookoła molo, a także inne wydarzenia sportowe, mające na celu propagowanie zdrowego stylu życia.

Planowane są również inwestycje. Dwa szlaki kuracyjny – nadmorski oraz leśny. Na szlaku kuracyjnym nadmorskim będzie można odnaleźć elementy związane z historią kurortu, takie jak na przykład grzybki solankowe. Powstaną również 2 nowe tężnie, ogród sensoryczny, a także urządzenia do ćwiczeń. Na kuracyjnym szlaku leśnym, będzie można także poćwiczyć na ustawionych na ścieżce urządzeniach.

- Chcemy pokazać Sopot z innej strony i zaprosić mieszkańców oraz gości do lasu, zachęcić by szerzej korzystali z przepięknej natury poza centrum miasta, bo mamy wiele wspaniałych miejsc, także tych, które z początkiem kurortu się kojarzą – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Miasto jeszcze bardziej się zazieleni. Poza wyjątkowymi nasadzeniami wiosennymi, letnimi i jesiennymi, kwiatowy logotyp 200-lecia kurortu będzie witał wjeżdżających do miasta od strony Gdańska i Gdyni, a także spacerujących alejką nadmorską. Tam logotyp będzie elementem zieleni Parku Południowego. 

W realizację programu obchodów włączyły się instytucje miejskie, które zaproponowały wiele ciekawych wydarzeń.

- Muzeum Sopotu planuje organizację sezonowej, największej wystawy, poświęconej historii kurortu, z uwzględnieniem rozwoju medycyny uzdrowiskowej, zwyczajów plażowych, prezentacji kolekcji strojów plażowych i wpływu rozwoju kurortu na zabudowę miasta - mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu. - Muzeum wyda również reprint wyjątkowego przewodnika z 1823, w całości poświęconego Sopotowi. W październiku natomiast we współpracy z miastem Heringsdorf przygotujemy konferencję na temat architektury nadbałtyckich kurortów z przełomu XIX i XX wieku.

Ciekawym pomysłem, zainicjowanym przez Pomorskie Centrum Reumatologiczne jest odtworzenie pokoju kąpielowego, który zobaczyć będzie można już w czerwcu. 

- Trwają też prace, mające na celu przywrócić historyczny wygląd wieży szpitala, która jest jednocześnie punktem widokowym, byłą latarnią morską, ale jest też przede wszystkim obudowanym kominem szpitalnym, który funkcjonuje do dzisiaj – mówi Tomasz Augustyniak, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.


Zapraszamy wszystkich do odkrywania uroków kurortu z 200-letnią tradycją. Z tej okazji przygotowany został logotyp oraz identyfikacja graficzna. Logotyp nawiązuje do fal, morza i spokoju. Komunikacja prowadzona będzie pod hasłem „W Sopocie czas płynie w Twoim tempie”.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...