Architekt Heinrich Dunkel. Nowa wystawa w Muzeum Sopotu

Fot. materiały prywatne

Muzeum Sopotu zaprasza w lutym na nową wystawę czasową poświęconą sopockiemu architektowi Heinrichowi Dunkelowi. Ekspozycja przybliży sylwetkę jednego z najciekawszych sopockich architektów i jego realizacje. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 9 lutego, w siedzibie muzeum przy ul. Poniatowskiego 8.

Heinrich Dunkel (1877-1922) to jeden z najciekawszych architektów działających w Sopocie w I ćwierci XX wieku. Swoją karierę w mieście rozpoczął pracując przy prestiżowym projekcie Zakładu Kąpielowego w 1902 r. Nie związał jednak swojej przyszłości z pracą urzędnika, a postawił na zlecenia od indywidualnych klientów. Jego projekty wyróżniają się ciekawymi formami: od stylu Landhaus poprzez historyzm do form modernistycznych. Dużą wagę przykładał do detalu i ukształtowaniu wnętrza. Dla zleceniodawców projektował wyrafinowaną stolarkę klatek schodowych, okien, drzwi i boazerii, a także nawiązujące do nich meble. Jego projekty można odnaleźć na terenie całego Sopotu, na szczególną uwagę zasługują wille przy ul. Ignacego Paderewskiego, Antoniego Abrahama i Adama Mickiewicza.

Wystawa „Architekt Heinrich Dunkel (1877-1922)”, jest kolejną z cyklu ekspozycji poświęconych architekturze Sopotu, organizowanych przez Muzeum Sopotu.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...