Grupa dla kobiet doświadczających przemocy

Fot. materiały prasowe

Jeśli doświadczasz jakiejkolwiek formy przemocy w bliskich relacjach bądź czujesz się zagrożona tym zjawiskiem, skorzystaj z bezpłatnej pomocy psychologicznej i dołącz do grupy psychoedukacyjnej. Trwa nabór do grupy, a pierwsze zajęcia odbędą się 6 marca. Nie jesteś sama, możesz odzyskać wpływ na swoje życie!

Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie organizuje kolejną edycję grupy psychoedukacyjnej dla kobiet, które znajdują się w przemocowej relacji. W zajęciach mogą również wziąć udział panie, które doświadczyły przemocy w przeszłości i borykają się z jej długofalowymi konsekwencjami.   

– Przemoc wobec kobiet – fizyczna, psychiczna czy ekonomiczna, jest nadal bardzo częstym zjawiskiem i wcale nie dotyczy tylko tzw. środowisk patologicznych – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Statystyki są zatrważające, więc chciałabym wszystkim potrzebującym pomocy kobietom powiedzieć, że nie są same i żeby nie wstydziły się prosić o wsparcie, bo to nie one mają powód do wstydu. Są w Sopocie miejsca, gdzie pokrzywdzone kobiety mogą otrzymać profesjonalną, kompleksową pomoc. Jedną z jej form jest właśnie ta grupa – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Podczas zajęć uczestniczki dowiedzą się jakie są rodzaje przemocy, jak wygląda cykl przemocy i jego dynamika. Porozmawiają o mitach i stereotypach dotyczących przemocy. A przede wszystkim o tym, jak ją zatrzymać, jak skutecznie chronić siebie i dzieci oraz gdzie szukać wsparcia.  

– Celem grupy jest udzielenie wsparcia psychologicznego, wzmocnienie kobiet oraz edukacja dotycząca zjawiska przemocy. Grupa to bezpieczne miejsce spotkań, które ma służyć odbudowaniu poczucia wartości i pewności siebie – podkreśla Magdalena Szerszyńska, z-ca dyrektora MOPS Sopot. – Mamy nadzieję, że zajęcia te pozwolą paniom odnaleźć w sobie siłę i motywację, aby uwolnić się z dominującej relacji z osobą, która je krzywdzi.

Wiedza merytoryczna, jaką otrzymają uczestniczki spotkań, połączona będzie z zajęciami warsztatowymi. Psycholożki prowadzące grupę zaproponują ćwiczenia, które pomogą w kształtowaniu asertywnych postaw wobec osoby, która stosuje przemoc. Panie będą miały szansę przezwyciężyć poczucie traumy i bezradności, jakiego doświadczają w roli osoby zmagającej się z doświadczeniem przemocy. Będą mogły wymienić się doświadczeniami związanymi z radzeniem sobie w sytuacjach kryzysowych, wzajemnie wspierać się i motywować do wyjścia z przemocowej relacji.

Poprzez odzyskanie poczucia bezpieczeństwa, sprawczości i poczucia własnej wartości, panie będą miały szansę na budowanie nowych satysfakcjonujących relacji.

Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia, jakie daje grupa psychoedukacyjna dla kobiet doświadczających przemocy. Zajęcia są bezpłatne i będą obejmowały cykl 15 spotkań raz w tygodniu. Odbywać się będą w poniedziałki, w godz. 17.30-19.30 w siedzibie Punktu Interwencji Kryzysowej MOPS Sopot, al. Niepodległości 876.

Udział w zajęciach poprzedzony jest indywidualnymi konsultacjami z psychologiem. Obecnie trwa nabór do grupy, a pierwsze zajęcia odbędą się 6 marca. Zgłoszenia przyjmuje PIK pod numerem tel. 58 550 14 14 w godz. 8.00-19.00.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...