Smog? Nie w Sopocie. Tu oddycha się czystym powietrzem

Na zdjęciu widok Sopotu z góry
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Sopot jest miastem wolnym od smogu. W obecnym i całym ubiegłym roku ani razu nie zostały przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10. Dopłaty do wymiany pieców węglowych, dotacje na inwestycje ekologiczne, modernizacja energetyczna budynków, rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej, dbanie o zieleń - to tylko niektóre przykłady konsekwentnie prowadzonej polityki miasta, dzięki której w Sopocie oddycha się czystym powietrzem.

Kurort, który w tym roku obchodzi jubileusz 200-lecia, jest jednym z najczystszych miast w Polsce pod względem jakości powietrza. Dopuszczalne stężenie pyłu PM10 w powietrzu w ciągu doby wynosi 50 µg/m sześc., a maksymalna liczba dni w roku przekraczająca tę wartość to 35. W całym 2022 r. oraz w styczniu tego roku w Sopocie w żadnym dniu nie odnotowano przekroczenia tej normy.

- Wynika to z konsekwentnie prowadzonej polityki władz miasta, które od wielu lat eliminują źródła potencjalnego zagrożenia, ale też z położenia Sopotu w sąsiedztwie lasu i Zatoki Gdańskiej - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Głównym źródłem zanieczyszczeń atmosfery w Sopocie jest niska emisja, pochodząca z budynków, w których wykorzystywane jest ogrzewanie węglowe. Obecnie w mieście pozostało tylko około 100 pieców opalanych węglem. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w 1995 roku było ich ponad 8 tysięcy. 

W Sopocie wielkimi krokami zbliża się termin wejścia w życie uchwały antysmogowej. Do 1 stycznia 2024 roku muszą zostać zlikwidowane wszystkie instalacje grzewcze, w których stosowane jest paliwo stałe.

- Po tym terminie mieszkańcy nadal używający “kopciuchów” będą się musieli liczyć z karą w wysokości do 5 tys. zł - przypomina wiceprezydent Marcin Skwierawski. - To ostatni moment, żeby skorzystać z dopłat do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne.  

Dotacje na inwestycje ekologiczne

Program dopłat do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne w Sopocie prowadzony jest od 1997 r. Obecnie wysokość dofinansowania wynosi 60 procent poniesionych kosztów (trzy i dwa lata temu było to 100 procent, rok temu - 80 procent). Maksymalny poziom dofinansowania to 800 zł na każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła ciepła.  

Dotacje udzielane są również na inne inwestycje ekologiczne, m.in.: przyłączanie do miejskiej sieci ciepłowniczej, montaż kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych czy pomp ciepła oraz wymianę stolarki okiennej. Ponadto właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”.   

Modernizacja budynków i energia ze słońca

W latach 2018-2020 zrealizowany został projekt pn. "Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Sopocie". W 25 budynkach wdrożony został system zarządzania energią, który zdalnie steruje pracą instalacji grzewczych, w celu optymalnego ustawienia temperatury w pomieszczeniach. Wymieniono też oświetlenie wewnętrzne na energooszczędne. 

W wyniku realizacji projektu nastąpił spadek emisji dwutlenku węgla o ok. 771,3 ton rocznie. Modernizacja energetyczna, montaż systemu zarządzania energią oraz instalacja paneli fotowoltaicznych i solarnych zmniejszyły zapotrzebowanie na energię cieplną o ok. 48 procent, a elektryczną aż o ok. 64 procent

- Mamy opracowaną mapę potencjału solarnego dachów budynków w mieście, obrazującą ilość energii słonecznej padającej na ich powierzchnię - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Mapa znacznie ułatwia optymalną lokalizację solarów czy ogniw fotowoltaicznych, a mieszkańcom Sopotu ułatwia podjęcie decyzji o ich montażu.

Mapa jest dostępna na stronie sopot.obliview.com.

Zielony Sopot

Do utrzymywania dobrej jakości powietrza niezbędna jest zieleń, która pochłania zanieczyszczenia. Sopot z roku na rok staje się coraz bardziej zielony. Tylko w latach 2011-2022 w mieście posadzono 2 565 drzew i 28 738 krzewów. Liczba drzew wskazanych w decyzjach Konserwatora Zabytków Miasta Sopotu jako nasadzenia zamienne za drzewa usuwane w latach 2014-2022 r., wyniosła blisko 4 300

Monitoring jakości powietrza

Jakość powietrza w Sopocie jest monitorowana od 1998 r. Między innymi dzięki dobrym parametrom miasto ma status uzdrowiska. Przy ul. Bitwy pod Płowcami znajduje się automatyczna stacja monitoringu powietrza, a przy ul. Kraszewskiego 26 i ul. Mickiewicza 49 znajdują się mierniki jakości powietrza.

- Dalsza poprawa wskaźników powietrza to dla nas sprawa priorytetowa - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Zapraszamy do odwiedzenia naszego kurortu. Warto do nas przyjechać, aby pospacerować po plaży, w lesie, pooddychać czystym, zdrowym powietrzem i “naładować baterie” pozytywną energią. 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...