Nocne loty nad Sopotem. Powstają mapy strat ciepła i zanieczyszczenia światłem

Na zdjęciu nocny widok miasta oraz kokpit samolotu Fot. MGGP Aero
Fot. MGGP Aero

Dwie mapy, ukazujące miejsca w Sopocie z dużymi stratami ciepła oraz nieodpowiednio oświetlone, powstaną dzięki danym zebranym podczas kilku godzin lotu samolotu, wyposażonego w kamerę termowizyjną. Loty nad kurortem odbyły się w nocy z soboty na niedzielę. Na podstawie zebranych danych będzie można podjąć działania, które przyniosą miastu duże oszczędności.

Aby zebrać dane do wykonania mapy strat ciepła i mapy zanieczyszczenia światłem, niezbędne były odpowiednie warunki - niska temperatura, brak pokrywy śnieżnej i opadów. Samolot wyposażony w specjalistyczny sprzęt wystartował z lotniska Rzeszów-Jasionka w nocy z soboty na niedzielę (4-5 marca br.). Nad Sopotem krążył blisko 2 godziny. Wykonał kilka tysięcy zdjęć RGB i termalnych.

Mapa strat ciepła. Na tropie awarii sieci

Mapa strat ciepła jest w dużym uproszczeniu obrazem całego miasta wykonanym kamerą termowizyjną.

- Taka mapa pozwala na odszukanie miejsc z dużymi stratami ciepła, spowodowanymi awariami, usterkami w sieciach ciepłowniczych, ale również wadliwą izolacją sieci - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Na jej podstawie można podjąć działania zapobiegające stratom ciepła, a co za tym idzie, zyskać ogromne oszczędności. Przy obecnych cenach energii takie działania są na wagę złota. Analiza strat ciepła budynków spowoduje nie tylko zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale też będzie się wiązać z niższą emisją dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery.

Mapa będzie też wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji dotyczących termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej w Sopocie. Również mieszkańcy dowiedzą się z tych danych, czy ich budynek wymaga takiej modernizacji.

Czytaj również: Smog? Nie w Sopocie. Tu oddycha się czystym powietrzem

Mapa zanieczyszczenia światłem

Mapa zanieczyszczenia światłem pozwoli na skuteczne zarządzanie oświetleniem w Sopocie. Dzięki zebranym danym będzie można zidentyfikować tereny oświetlone nadmiernie i niedostatecznie. Nadmiar światła jest zanieczyszczeniem takim samym, jak np. hałas. Utrudnia on funkcjonowanie między innymi nocnych zwierząt. Warto oświetlać tylko te tereny, gdzie jest to niezbędne.

- Te dane są dla nas równie cenne, co informacje o stratach ciepła - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Dzięki analizie oświetlenia ulicznego dowiemy się, gdzie w Sopocie znajdują się największe skupiska oświetlenia użytkowego i architektonicznego, poznamy miejsca nadmiernie zanieczyszczone światłem oraz te, gdzie jest zbyt ciemno i konieczne jest ich doświetlenie, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Optymalizacja oświetlenia da kolejne oszczędności w opłatach za energię.

Naloty oraz mapy wykonuje firma MGGP Aero Sp. z o.o. z Tarnowa. Mapy zostaną dodane jako kolejne warstwy w systemie ObliView już w pierwszej połowie kwietnia br.Ortofotomapa Sopotu z nowymi danymi

Prawie 17 tys. zdjęć wykonanych zestawem kamer, umieszczonych w specjalistycznym samolocie, podczas wielu godzin lotów nad miastem - dzięki zebranym w ten sposób danym, pod koniec ubiegłego roku powstała m.in. najnowsza ortofotomapa Sopotu. Można na niej obejrzeć dowolny fragment kurortu z kilku stron, zmierzyć powierzchnię domu czy poznać potencjał solarny dachu. Z tych danych skorzysta geodeta, projektant, urzędnik, ale też mieszkaniec planujący np. instalację fotowoltaiki.

Dane te pozyskiwane były wiosną i latem 2022 r. Znajdziemy je już teraz w serwisie ObliView na stronie sopot.obliview.com. To bezcenne źródło informacji o mieście.

- Nie ruszając się sprzed komputera, zmierzymy wysokość budynku, powierzchnię dachu i elewacji, sprawdzimy, jak pada cień w różnych porach dnia i roku, a nawet dowiemy się, jakie gatunki drzew rosną na danej posesji i w jakiej są kondycji - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Dzięki danym opublikowanym w serwisie ObliView mamy możliwość lepszej analizy, projektowania i wykorzystania przestrzeni miejskiej. Pozwala to na lepsze zarządzanie miastem.

Dla Sopotu opracowana została “prawdziwa” ortofotomapa (true ortho), która nie tylko umożliwia odczytanie współrzędnych geodezyjnych wybranego miejsca, wykonywanie precyzyjnych pomiarów odległości czy powierzchni, ale też pokazuje budynki, ogrodzenia czy chodniki w rzeczywistym położeniu, z dużą dokładnością, nieporównywalnie wyższą niż np. na Google Maps.

- Ortofotomapa jest złożona z wielu fragmentów zdjęć, tworzących spójną całość, która przedstawia widok miasta „z góry” - mówi Magdalena Cieślik, naczelniczka Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Sopotu. - Najnowsze dane (ortofotomapa pionowa, cztery fotoplany ukośne oraz dane 3D) w połączeniu ze sobą pozwalają uzyskać niemalże pełną informację na temat przestrzeni miasta. W ramach projektu zaktualizowane zostały dane z 2020 roku, powstały także Numeryczny Model Terenu i Numeryczny Model Pokrycia Terenu, które niezwykle precyzyjnie odzwierciedlają rzeźbę miasta. Oprócz tego opracowaliśmy też model 3D Sopotu i mapę solarną.

Do opracowania tych produktów konieczne było wykonanie pionowych zdjęć lotniczych, czterech zestawów zdjęć ukośnych (dla każdego kierunku osobno) oraz skaningu laserowego (tzw. chmury punktów).

Dla urzędnika, architekta i mieszkańca

Zebrane dane zostaną wykorzystane m.in. do weryfikacji deklaracji podatkowych. Zestawienie danych na mapie z posiadanymi rejestrami np. ewidencji gruntów, umożliwia urzędnikom wskazanie nieruchomości, które mogą posiadać nieuregulowaną sytuację podatkową. Usprawnia to proces naliczania podatków i pozwoli go uszczelnić.

- Aplikacja w trybie modelu 3D posiada funkcję symulacji zacienienia z podziałem na dzień, miesiąc i rok - dodaje Magdalena Cieślik. - Osoby planujące zakup mieszkania będą mogły sprawdzić nasłonecznienie na poszczególnych piętrach. W serwisie znajduje się również mapa potencjału solarnego dachów budynków w mieście, obrazująca ilość energii słonecznej padającej na ich powierzchnię. Mapa znacznie ułatwi optymalną lokalizację kolektorów słonecznych czy ogniw fotowoltaicznych, a mieszkańcom Sopotu pozwoli na podjęcie decyzji o ich montażu.

Sopocka mapa drzew

Dane zebrane podczas ubiegłorocznych lotów miały na celu przede wszystkim zbudowanie systemu do zarządzania zielenią w Sopocie. Podczas letnich lotów (czyli w czasie pełnej wegetacji roślin) poza zdjęciami lotniczymi i skaningiem laserowym, wykonany był dodatkowo skaning hiperspektralny. Zebrane dane uzupełnią wiedzę o sopockich drzewach, Na tej podstawie będzie można m.in. wydać rekomendacje dotyczące pielęgnacji drzew. Możliwy też będzie zapis historii zabiegów.

- Wykorzystując dane z wiosennych i letnich nalotów, pozyskaliśmy informacje, które pozwoliły nam określić nie tylko liczbę czy wysokość drzew w Sopocie, lokalizację pni czy rozpiętość koron, ale także ich skład gatunkowy i kondycję - dodaje wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. - Zebrane informacje budują naszą wiedzę w wielu dziedzinach, co pozwala na efektywniejsze i lepsze zarządzanie miastem, w tym jego zielenią. A Sopot stawia na zieleń!

Sopocka mapa drzew jest już prawie gotowa. Jej publikacja w systemie ObliView nastąpi jeszcze w marcu br.

 Zdjęcia: MGGP Aero 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...