Twoje 1,5% ma znaczenie! Wspieraj sopockie organizacje pożytku publicznego

Rok 2022 przyniósł wiele zmian w systemie podatkowym. Wpłynęły one także na funkcjonowanie organizacji pożytku publicznego. Obecnie większość organizacji obawia się, że środki nie będą przekazywane i pozostaną w budżecie Państwa. Nie musi tak być – masz na to wpływ! Przekaż 1,5% swojego podatku wybranej, sopockiej organizacji pożytku publicznego.

W roku 2023 podatnicy, dzięki usłudze Twój e-PIT, dostają już gotowe, wypełnione PIT-y. Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu namawia jednak mieszkańców Sopotu do ich weryfikacji i uzupełnienia. Chodzi przede wszystkim o wskazanie w wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Jeśli tego nie zrobimy – 1,5% podatku pozostanie w budżecie państwa i nie zasili budżetu wybranej organizacji.

W Sopocie swoją siedzibę ma ponad 300 organizacji pozarządowych, jednak tylko 43 z nich to organizacje pożytku publicznego, uprawnione do pozyskania 1,5% podatku. Większość z nich troszczy się o osoby z niepełnosprawnościami, starsze, chorujące, ubogie, wykluczone, czy po prostu mniej zaradne. Inne organizują pomoc charytatywną, proponują ofertę kulturalną, edukacyjną, zajęcia sportowe, prowadzą działalność w zakresie zdrowia, organizują opiekę dla osób potrzebujących czy dla zwierząt w schronisku Sopotkowo.

Wypełniając PIT–36, 36L, 37, 28, czy PIT–38 możesz zdecydować, do której z organizacji trafi Twoje 1,5% podatku. Możesz wskazać nową OPP w swoim zeznaniu, ale możesz także pozostawić tę wskazaną w ubiegłym roku. Jeśli w roku ubiegłym nie wskazałeś żadnej organizacji, a w roku 2023 nie zweryfikujesz swojego PIT-u, to Urząd Skarbowy pozostawi środki w budżecie Państwa. Podobnie stanie się, gdy organizacja, którą wspierałeś w ubiegłym roku, w tym roku nie jest uprawniona do pozyskania 1,5%.

Również emeryci i renciści mogą przekazać swoje 1,5% wybranej organizacji. Wystarczy do końca kwietnia złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-OP, na której należy wskazać nr KRS wybranej organizacji oraz swoje dane identyfikacyjne.

Katalog podmiotów uprawnionych do pozyskania 1,5% jest do pobrania w wersji elektronicznej ze stron internetowych sopot.pl lub scop.sopot.pl. Wersje papierowe można otrzymać w siedzibie Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Marynarzy 4 w Sopocie.

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...