Noc Idei „Więcej?”. La Nuit des idées « Plus ? »

Fot. Goyki 3 Art Inkubator

Noc Idei jest coroczną okazją do debaty o najważniejszych wyzwaniach współczesnego świata. Odbywa się regularnie od 2016 roku, obecnie w 182 miastach w 115 krajach – także, już po raz ósmy, w Polsce. Tegoroczny temat Nocy Idei „Więcej?” na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, nawiązuje do motta olimpijskiego. Proponuje zakwestionowanie logiki akumulacji i konsumpcji jako sił napędowych współczesnego świata, zwłaszcza w obliczu postępujących zmian klimatu. Zachęca do podjęcia refleksji nad wpływem przyspieszonego rozwoju i zintensyfikowanego trybu życia na nasze ekosystemy. Spotkania sopockie odbędą się w hotelu Sofitel Grand i w Art Inkubatorze na Goyki 30 i 31 marca br.

Po dwóch edycjach online organizatorzy chcą wrócić do spotkania na żywo, które pozwoli poczuć w pełni charakter tego wydarzenia. Instytut Francuski w Polsce wspólnie z Goyki 3 Art Inkubatorem proponują wieczór refleksji, debat i wymiany myśli skupionych na epoce antropocenu.

30 marca o godz. 18.30 spotykamy się w Sofitel Grand Sopot, aby wysłuchać dwóch paneli dyskusyjnych, które na różny sposób podejmą tę tematykę.

• „Jak odnowić relację z naturą?”, czyli o przeszłości i teraźniejszości rozmawiać będą Filip Springer, reporter, fotograf, autor książek, Grégory Quenet, historyk środowiska naturalnego i Philippe Rahm, architekt i badacz architektury.

• „Innowacje dla środowiska” – o przyszłości opowiedzą Claude Grison, chemiczka, laureatka nagrody Europejskiego Wynalazcy 2022 i Szymon Bujalski, autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”, dziennikarz, prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”

Moderatorem debat będzie redaktor Michał Nogaś.

O godz. 21.00 wieczór zakończy koncert fortepianowy Romana Wróblewskiego, trójmiejskiego pianisty, kompozytora, od blisko 20 lat
zaangażowanego w wiele projektów muzycznych o różnorodnej stylistyce. W kwietniu 2021 roku wydał swój debiutancki album z muzyką fortepianową pt: 3:47 AM. Nagrał lub współtworzył 10 albumów studyjnych. Koncertował z powodzeniem w Europie (m.in. Portugalia, Dania, Szwecja, Francja, Estonia), Azji oraz na wielu festiwalach w Polsce m.in. Open'er Festiwal w Gdyni, Przystanek Woodstock (zespół Enchantia), gościnnie występował także w Trójce (z zespołem Radio Bagdad), w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Jest kompozytorem muzyki filmowej do kilku filmów. Z filmem Rozkołys zakwalifikował się do konkursu głównego na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2021 roku oraz wygrał Festiwal Filmowy w Sopocie 2022 w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Debaty będą transmitowane na żywo na Facebooku Goyki 3 Art Inkubator i Instytut Francuski / Institut français de Pologne à Varsovie.

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne na żywo i online. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkanie obowiązują zapisy na evenea.pl.

31 marca, o godz. 17.00 w sali kominkowej Goyki 3 Art Inkubatora odbędzie się rozmowa Anety Kyzioł z Gianiną Cărbunariu, reżyserką i dramaturżką rumuńską. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronach internetowych organizatorów: Institut Francais i Goyki 3 Art Inkubator

Partnerami projektu są Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasada Szwajcarii, Présence Suisse, Sofitel Grand Sopot i Instytut Francuski w Paryżu. Organizatorzy dziękują za wsparcie Sofitel Grand Sopot.

Filip Springer, reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Gregory Quenent, jeden z pionierów historii środowiska i nauk humanistycznych we Francji. Od 2012 roku  jest pierwszym i jedynym profesorem historii środowiska we Francji na Uniwersytecie Saint-Quentin-en-Yvelines w Wersalu (Paryż-Saclay). Założyciel Francuskiej Platformy Humanistyki Środowiskowej, zorganizował VIII Kongres Europejskiego Towarzystwa Historii Środowiska w Wersalu w 2015 roku.

Philippe Rahm, urodzony w 1976 roku szwajcarski architekt, wykładowca, dyrektor biura  Philippe Rahm architectes z siedzibą w Paryżu we Francji. W swoich pracach zajmuje się miedzy innymi wpływem klimatu na formę, zrównoważonym rozwojem. W 2002 roku Rahm został wybrany do reprezentowania Szwajcarii na 8. Biennale Architektury w Wenecji we Włoszech. Był także jednym z dwudziestu międzynarodowych architektów wybranych na Biennale w Wenecji w 2008 roku, którego kuratorem był Aaron Betsky . Obecnie wykłada w ENSAV, narodowej szkole architektury w Wersalu.

Szymon Bujalski, prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”, który obserwuje ponad 25 tys. osób na Facebooku i ponad 55 tys. na Instagramie. Autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”. Przez kilkanaście lat związany z łódzkim oddziałem Wyborczej. Obecnie współpracuje z kilkoma portalami, m.in. Nauką o Klimacie, Interią, Wirtualną Polską i Onetem, prowadzi stronę Ziemia na Rozdrożu. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. Zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt. Prywatnie weganin żyjący bez samochodu, który lubi ubierać się w second handzie. 

Michał Nogaś, dziennikarz prasowy i radiowy. W latach 2000-2016 był związany z Programem III Polskiego Radia. Obecnie w dziale kultury „Gazety Wyborczej”. Rozmawia z pisarzami z całego świata, poleca książki, prowadzi spotkania. Tata Jagody.

Gianina Cărbunari, dramatopisarka, reżyserka, urodzona w 1977 r. Wyraźna osobowość światowej sceny teatralnej, m. in. współzałożycielka grupy dramAcum, popularyzującej niezależną twórczość młodych rumuńskich autorów. Sławę zyskała dzięki zaangażowanym społecznie sztukom Stop the Tempo! i Kebab. Reżyserka współpracuje z ważnymi teatrami i festiwalami w Rumunii i za granicą, jej sztuki są tłumaczone, wystawiane i grane w ponad piętnastu językach. Za oryginalność reżyserską Gianina Cărbunariu otrzymała liczne nagrody, w tym Nagroda Uniter (Unii Teatrów Rumuńskich) za najlepsze przedstawienie w 2014 roku – Na sprzedaż, Jesienią 2019 roku państwo francuskie przyznało jej Order Kawalera Sztuki i Literatury.

Aneta Kyzioł, studiowała Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w branżowej prasie teatralnej. W tygodniku „Polityka” pracuje od 2004 r., jest zastępczynią kierownika działu kultury, pisze głównie o teatrze i telewizji.

—————————

Depuis 2016, La Nuit des Idées est un rendez-vous incontournable de débats autour des grands enjeux de notre temps. Elle se déroule actuellement dans 182 villes et 115 pays : depuis 8 ans en Pologne.

Le thème de cette Nuit des Idées 2023 « Plus ? », faisant écho à la devise olympique – un an avant le déroulement des Jeux Olympiques de Paris – est une invitation à questionner, à l’heure du réchauffement climatique, la place prise par les dynamiques d’accumulation et de consommation comme ressorts essentiels de notre modernité, à interroger les conséquences sur les écosystèmes de l’accélération du monde et de l’intensification des modes de vie.

Pour cette édition 2023, nous avons voulu renouer, après deux années de débats à distance, avec l’esprit convivial et de rencontres qui caractérise cette fête des idées.

L’Institut français de Pologne s’est associé au Goyki 3 Art Inkubator pour vous proposer une soirée de réflexion, de débats et d’échanges autour de la notion d’anthropocène.
—————————

30 MARS
Nous vous donnons rendez-vous à 18h30 à l’hôtel Sofitel Grand Sopot pour suivre deux panels :

« Peut-on renouer avec la nature ? » avec la participation de :
Filip Springer, reporter, photographe, auteur de livres
Grégory Quenet, historien de l’environnement
Philippe Rahm, architecte et chercheur

« Innover pour réparer le monde » dont les intervenantes sont :
Claude Grison, chimiste, lauréate du prix de l’inventeur européen 2022

Sans nuire à la haute tenue des débats, la soirée sera participative et festive, avec comme point d’orgue le concert que donnera le pianiste et compositeur Roman Wróblewski (début à 21h00).

Les débats se dérouleront en français et en polonais avec une traduction simultanée. La soirée sera retransmise en ligne sur les profils Facebook de l’Institut français de Pologne et du Goyki 3 Art Inkubator.

Pour assister à la Nuit des idées en personne et sur place (à Sopot), il vous faut obligatoirement vous inscrire ici : https://evenea.pl/pl/wydarzenie/nocidei2023 (inscription gratuite).
—————————

31 MARS
La Nuit des idées sera suivie, le lendemain à 17h00, au siège de Goyki 3 Art Inkubator, d’un dialogue entre la dramaturge et metteuse en scène roumaine Gianina Cărbunariu et Aneta Kyzioł. Entrée libre.
—————————

Plus d’informations sur les sites des organisateurs :
https://www.institutfrancais.pl/…/nuit-des-idees-2023
https://goyki3.pl/2023/03/01/noc-idei-cyrkulacje-idei/

La Nuit des idées 2023 en Pologne est organisée par l’Institut français de Pologne et le Goyki 3 Art Inkubator.

Partenaires : Ambassade de Suisse, Présence Suisse, Institut culturel roumain en Pologne, Sofitel Grand Sopot, Institut français- Paris
Les organisateurs remercient beaucoup Sofitel Grand Sopot pour son soutien.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...