Powitanie wiosny na sopockim Grodzisku

Fot. mat.pras. MAG

Zwyczaj palenia lub topienia marzanny, czyli kukły symbolizującej zimę, nawiązuje do mitologii słowiańskiej. Skansen archeologiczny Grodzisko w Sopocie od lat przyciąga miłośników słowiańskich obyczajów, a w sobotę, 25 marca, zaprasza do wspólnego powitania wiosny i na wystawę biżuterii z wczesnego średniowiecza.

Tegoroczne Powitanie Wiosny na Grodzisku w Sopocie odbędzie się w sobotę, 25 marca. Kulminacyjnym punktem programu będzie spalenie marzanny – stanie się to o godzinie 14.30, ale atrakcje rozpoczną się już o godz. 12.00. Oprócz wspólnego wykonania i spalenia marzanny w programie powitania wiosny na Grodzisku jest ognisko, a także pokazy w osadzie z epoki kamienia i warsztaty dla dzieci.

Dla dzieci przewidziano warsztaty z wykonywania laleczek Pani Zimy lub Pani Wiosny – do wyboru. Przy czym laleczki Pani Zimy zgodnie z tradycją powinny zostać spalone razem z dużą kukłą marzanny. Przez półtorej godziny będzie można uczestniczyć w przygotowywaniu dużej rytualnej kukły. Wykonają ją pracownicy Grodziska w Sopocie i zarazem rekonstruktorzy historyczni, przy udziale uczestników wydarzenia.

Czas oczekiwania na powitanie wiosny upłynie w biesiadnym nastroju przy ognisku. Organizatorzy nie zapewniają jedzenia, ale każdy uczestnik wydarzenia może przynieść własny prowiant, na przykład kiełbaski do upieczenia (albo coś równie smacznego i wegetariańskiego).

Przez cały czas trwania wydarzenia dostępne będzie również obozowisko z epoki kamienia. Tam odbędą się warsztaty i pokazy dotyczące trudnej sztuki przetrwania w czasach prehistorycznych.

Na Grodzisku, do 31 marca, można również oglądać wyjątkową wystawę pt. „Miała strój bogaty, malowany w różne światy”. Wystawa jest poświęcona ozdobom i strojom kobiet z wczesnego średniowiecza, prezentowana jest m.in. unikatowa kolekcja wczesnośredniowiecznej biżuterii. Wiele z eksponatów pokazano publicznie po raz pierwszy w historii muzealnictwa. Zobaczyć można stroje kobiece pochodzące z polskich muzeów, a także biżuterię odkrytą przez archeologów na cmentarzyskach w Ciepłem oraz Czarnej Wielkiej, skarb srebrny z Olbrachtówka, ozdoby z Gdańska i obszarów zamieszkiwanych przez Bałtów na Warmii i Mazurach oraz w granicach Litwy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego. Kolekcję uzupełniają znaleziska związane z tradycjami skandynawskimi z Wolina i Truso. Kuratorką wystawy jest Karolina Czonstke-Świątkowska.

Bilet wstępu do Grodziska w Sopocie kosztuje 12 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy). W sprzedaży są także bilety rodzinne. Muzeum honoruje karty uprawniające do wstępu ulgowego, takie jak Karta Sopocka czy Metropolitalna Karta do Kultury. Natomiast posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca mogą raz w roku skorzystać z wejścia bezpłatnego. Obywatele Ukrainy mają zapewniony wstęp wolny.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...