Plac Przyjaciół Sopotu po gruntownej przebudowie 

Na zdjęciu plac Przyjaciół Sopotu po przebudowie. Na pierwszym planie pergole i zieleń, w tle budynki i spacerujący ludzie
Plac Przyjaciół Sopotu po przebudowie Fot. Aleksandra Komendarek-Tymendorf

Przeszklona pergola, dwa ogrody deszczowe, nowe oświetlenie i ławki, zmodernizowana fontanna, a przede wszystkim mnóstwo zieleni - to najważniejsze elementy, które odmieniły plac Przyjaciół Sopotu. Od piątku, 26 maja, mieszkańcy i turyści mogą już korzystać z przebudowanej przestrzeni. 

Nowe drzewa - platany, lipy i śliwy wiśniowe - pnącza, kompozycje wysokich traw i krzewów zmieniły nie do poznania centralny dziedziniec Sopotu.

- Rewitalizacja placu Przyjaciół Sopotu to inwestycja dostosowana do potrzeb mieszkańców - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Prace nad nowym charakterem placu rozpoczęły warsztaty, realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, podczas których poznaliśmy oczekiwania sopocian i ich wyobrażenia o zagospodarowaniu tej ważnej części miasta. Zależało nam na zachowaniu wielofunkcyjnego charakteru placu, z centralną, reprezentacyjną częścią, otoczoną zielenią. 

Bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, winorośl pachnąca i rdestówka Auberta przy tunelu na placu, powoli pną się w kierunku 62 cięgien. Berberysy red i green carpet zaaklimatyzowały się już na placu. Róże, trzmieliny, rozchodniki i liliowce ogrodowe - zapuszczają już korzenie w okolicach Algi i Centrum Haffnera.

- Plac zyskał wiele elementów małej architektury wpisujących się formą i kolorystyką w uzdrowiskowy charakter miasta - dodaje wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Nowy blask zyskała fontanna. Przebudowany został system oświetlenia, pojawiły się nowe latarnie i elementy świetlne. Ważnym elementem są pergole, które tworzą kameralną przestrzeń, idealną do spotkań. Mam nadzieję, że to miejsce będzie chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. 

Na placu pojawiły się ławki, stojaki rowerowe, kosze uliczne. Zainstalowane zostały maszty flagowe. Montaż podświetlanych dysz mgielnych sprawił, że fontanna nabrała lekkości.

Nowym meblem miejskim na placu jest pergola. Dwie stalowe konstrukcje zawierają 3 elementy zadaszone, po obu łukach placu. Zarówno dach jak i tylne ściany są oszklone, co stwarza wyjątkową i kameralną przestrzeń. Dodatkowe, delikatne oświetlenie ledowe sprawia, że po zmroku przestrzeń ta staje się przytulna i romantyczna.

Prócz tego co na zewnątrz, również przebudowane zostały sieci podziemne, m.in: instalacje wodno-kanalizacyjne, elektroenergetyczne, automatyczny system nawadniający z układem sterowania i regulacji. Wykonane zostały również przyłącza do iluminacji świątecznych.

- Naszym celem było takie przeorganizowanie przestrzeni publicznej, aby powstał kameralny i jednocześnie wytworny plac miejski z reprezentacyjną częścią otoczoną zielonymi enklawami – wyjaśnia Wojciech Ogint dyrektor ZDiZ. – Zazieleniliśmy plac, dodaliśmy eleganckie i funkcjonalne meble miejskie, wysmakowane oświetlenie. Wszystko w odpowiednich proporcjach – dodaje W. Ogint. 

Plac w liczbach:

 • 27 nowych drzew: 16 platanów, 8 lip i 3 śliw wiśniowych
 • 1546 grabów pospolitych, które stworzą żywopłot
 • 865 sztuk krzewów liściastych m.in dereń kanadyjska, trzmielina, tawuła szara, róża okrywowa
 • 3166 sztuk bylin, m.in kocimiętka, liliowiec ogrodowy, runianka japońska, czyściec wełnisty
 • 289 sztuk traw m.in trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy, trzęślica modra
 • 126 sztuk pnączy m.in rdestówka Auberta, bluszcz pospolity, winorośl pachnąca
 • 2123 sztuk roślin cebulowych m.in czosnek olbrzymi, tulipany, krokusy, narcyzy, zimowit jesienny
 • 2 ogrody deszczowe
 • 14 zewnętrznych reflektorów architektonicznych i krajobrazowych
 • 115 opraw świetlnych, zewnętrznych, doziemnych
 • 24 słupki oświetleniowe
 • 44 opraw świetlnych na 14 nowych latarniach
 • 16 dysz mgielnych
 • 7 masztów flagowych
 • 12 stojaków rowerowych (przy których mogą stanąć 24 rowery)
 • 20 śmietników o pojemności 120 litrów każdy
 • 39 ławek w tym: 5 obłoform i 8 bez oparć
 • 1 system wystawienniczy
 • 62 cięgna nad tunelem

Koszty i wykonawca

Inwestycja dofinansowana jest z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 4 998 tys. zł. Jej koszt to ponad 6 970 655 zł.

Wykonawcą prac była Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A. Podwykonawcami byli: w zakresie oświetlenia i prac związanych z siecią energetyczną – firma Amel sp. z o.o., w zakresie zieleni - firma WT Bonsai sp. z o.o.; w zakresie konstrukcji stalowych TOZO sp. z o.o. Nadzór nad inwestycją sprawowało Smartco Wojciech Orlik. Projekt wykonało konsorcjum firm: Gzowski Architekci sp. z o.o. i Restudio Jacaszek Architekci sp. z o.o.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...