W trosce o najmłodszych. Rusza projekt Sopot Bezpieczna Plaża MIYA

Fot. materiały UMS

Firma MIYA Cosmetics we współpracy z Miastem Sopot stworzyła opaski z nowatorską technologią RFID (system identyfikacji radiowej). Opaski pomogą w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów dzieci zagubionych na plaży. Każda wyposażona jest w pamięć, w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Jeśli maluch posiadający taką opaskę zagubi się, każdy, kto go spotka będzie miał możliwość dodzwonienia się do jego rodziców lub opiekunów uzyskując ich numer po przyłożeniu swojego telefonu do opaski dziecka.

Zaginięcia dzieci na plażach to niestety problem, który powraca każdego lata. Sama pomagałam kiedyś takiemu zagubionemu i zdezorientowanemu maluchowi w odnalezieniu rodziców. Akcja zakończyła się wówczas szczęśliwie, ale z opaską przebiegłaby o wiele szybciej, oszczędzając nerwów dorosłym, a przede wszystkim stresu dziecku – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu

Opaski można bezpłatnie odebrać w wybranych miejscach na terenie Sopotu, m.in. w punktach Informacji Turystycznej, restauracjach na plaży, a od połowy czerwca również u ratowników Sopockiego WOPR. Należy ją zakodować, czyli zarejestrować na swój numer telefonu, a następnie założyć na rękę dziecka. Technologia, na której została oparta funkcjonalność opaski jest szeroko dostępna i powszechna – praktycznie każdy smartfon wyposażony jest w NFC (komunikacja bliskiego zasięgu), dzięki niej możemy np. płacić telefonem zbliżeniowo. 

Opaski dla dzieci, te tradycyjne, na których można wpisać numer telefonu, wykorzystujemy na sopockiej plaży od ponad 15 lat – mówi Maciej Dziubich, prezes Sopockiego WOPR. – Nowe opaski są bardziej zaawansowane, co pozwoli nam i osobom, które spotkają zagubione na plaży dziecko, działać jeszcze szybciej. Przy okazji warto przypomnieć wszystkim, którzy wybierają się na plażę z dziećmi, by byli uważni i nie tracili swoich pociech z oczu, bo latem w tłumie o zagubienie nie trudno.

Opaska z wprowadzonym numerem telefonu będzie aktywna przez 72 godziny, później należy ją ponownie zakodować lub wymienić na nową, jeśli jest uszkodzona. W pamięci koduje się (czasowo) tylko numer telefonu rodzica lub opiekuna. 

Na co dzień dostarczamy naszym klientom naturalne i bezpieczne kosmetyki do pielęgnacji i makijażu, ale nie zamykamy oczu na to, co najważniejsze – bezpieczeństwo najmłodszych. Dlatego połączyliśmy siły z Miastem Sopot i tak powstał projekt Sopot Bezpieczna Plaża MIYA. Na początek sezonu przygotowaliśmy 150 tys. sztuk opasek i wdrożyliśmy system ich użycia – mówi Leszek Kłosiński, Prezes Zarządu MIYA Cosmetics.  

Marka MIYA Cosmetics zwraca również uwagę na konieczność edukacji osób, które same nie planują korzystać z opaski. Nawet, jeśli nie posiadamy dzieci i nie mamy pod swoją opieką kogoś, kto może jej potrzebować, warto jest wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, kiedy znajdziemy dziecko z opaską na ręce. Kluczem jest tutaj uważność – jeśli wydaje nam się, że maluch pozostaje bez opieki dorosłego, musimy reagować.   

Szczegóły projektu są dostępne na stronie Sopot Bezpieczna Plaża MIYA

Partner organizacyjny projektu: MIYA Cosmetics  

Partner strategiczny: Miasto Sopot  

Partnerzy technologiczni: Talkin' Things, TDJ S.A.  

Partnerzy organizacyjni: Sopocka Organizacja Turystyczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie, Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...