Parada 200-lecia i Dni Kurortu. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Fot. UMS

W czerwcu 1823 roku oficjalnie otwarto miejski zakład kąpielowy i tę datę przyjęto za narodziny Sopotu jako kurortu. Sopocka Organizacja Turystyczna, Miasto Sopot i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, organizatorzy Dni Kurortu, zapraszają do świętowania w dniach 9-11 czerwca br. Częścią obchodów będzie barwna Parada 200-lecia, która w niedzielę, 11 czerwca przejdzie ul. Boh. Monte Cassino, od kościoła św. Jerzego do sceny ustawionej na molo. Start parady o godzinie 12.00.

Uroczysta Parada 200-lecia ruszy spod kościoła św. Jerzego, w dół ul. Boh. Monte Cassino, w niedzielę, 11 czerwca, o godz. 12.00. Oprawę muzyczną zapewnią zespoły, m.in. Rebel Babel Orkiestra, dowodzona przez Łukasza L.U.C Rostkowskiego, Down Town Brass, orkiestry ze Świecia i Jastarni. W przemarszu wezmą udział sopockie kluby i drużyny sportowe, instytucje kultury, szkoły, fundacje, organizacje pozarządowe, towarzystwa, a także sopoccy radni, władze miasta i postacie historyczne związane z obchodami 200-lecia kurortu.

– Kurort to takie trochę magiczne słowo, może nieco zapomniane, bo częściej w ostatnich latach używało się słowa „uzdrowisko”. Celowo chcemy wrócić do słowa kurort i do idei kurortu. Bo kurort to jest miejsce, gdzie leczy się duszę i ciało. To miejsce, gdzie obok zabiegów kąpielowych, zabiegów prozdrowotnych, jest również bardzo bogata oferta kulturalna, rekreacyjna i gdzie po prostu dobrze spędza się czas – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachimwiceprezydentka Sopotu.

Częścią obchodów Dni Kurortu w Sopocie będzie także odsłonięcie w marinie na molo wrocławskiego krasnaladzisiaj (piątek, 9 czerwca), o godzinie 16.00. Figurkę krasnala Życzliwka Podróżnika – dar Wrocławia – odsłonią prezydenci Wrocławia i Sopotu, Jacek Sutryk i Jacek Karnowski.

Trzydniowy program obchodów sopockich Dni Kurortu jest bardzo bogaty. Zapraszamy m.in. na koncerty, które odbędą się na scenie ustawionej na deskach molo i w muszli koncertowej. W sobotę, 10.06., o 18.00 na molo wystąpi formacja Fisz Emade Tworzywo, a w niedzielę, 11.06., w muszli koncertowej zagra orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej, a koncert będzie połączony z potańcówką. W niedzielę na molo wystąpi Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis, a wieczorem sobotę i niedzielę na skwerze Kuracyjnym zagra również… fontanna. Warte uwagi są także wideo projekcje, które w sobotę i niedzielę o godz. 22.00 będzie można oglądać na latarni Zakładu Balneologicznego.

Przez 3 dni, od 9 do 11 czerwca, od godzin przedpołudniowych, w miasteczku na skwerze Kuracyjnym, przed wejściem na molo, odbywać się będą bezpłatne zabiegi, masaże, warsztaty, prelekcje, konkursy z nagrodami i pokazy, m.in. pokaz historycznych strojów kąpielowych. W czasie Dni Kurortu będzie można poczuć uzdrowiskowy klimat Sopotu poddać się zabiegom z zastosowaniem lokalnej solanki, poznać szerzej kuracyjną ofertę miasta, a także wypłynąć w bezpłatny rejs po Zatoce Gdańskiej. 

Upominki na 200-lecie kurortu

Porcelanowe kubki, czapki z daszkiem, bluzy, koszulki, skarpetki, torby bawełniane czy ręczniki – limitowana edycja sopockich pamiątek – gadżetów związanych z 200. rocznicą powstania kurortu Sopot jest już dostępna. Ta wyjątkowa kolekcja została przygotowana na podstawie grafik obchodów 200-lecia kurortu. Produkty można kupić stacjonarnie w punktach Informacji Turystycznej Sopockiej Organizacji Turystycznej (pl. Zdrojowy 2, ul. Dworcowa 4) oraz online na stronie: www.sopockiepamiatki.pl 

Atrakcje podczas Dni Kurortu:

 • inhalacje i zabiegi z sopocką solanką,
 • ćwiczenia z fizjoterapeutą, joga na molo,
 • masaże, zabiegi i konsultacje kosmetologiczne,
 • gry, konkursy, warsztaty i koncerty dla dzieci,

            premiera teatrzyku „Historia Sopotu”, kiermasz książek,

 • degustacje zdrowej żywności, solanki i sopockiej wody z saturatora,
 • zwiedzanie Zakładu Balneologicznego,
 • wieczorne zwiedzanie Sopotu z przewodnikiem,
 • pokaz mody historycznych strojów kąpielowych,
 • miejska parada,
 • grająca fontanna na skwerze Kuracyjnym,
 • projekcje na latarni Zakładu Balneologicznego,
 • bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej,
 • koncerty na molo, silent disco oraz potańcówka w muszli koncertowej.


Organizatorzy wydarzenia: Miasto Sopot, Sopocka Organizacja Turystyczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Partnerzy wydarzenia: Sanatorium MSWiA, Fundacja Sport na Zdrowie, Aqua Sopot, Sopotorium, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, Pomorskie Centrum Reumatologiczne, Hotel Sopot, Kart Center, Państwowa Galeria Sztuki, Ergo Hestia Sopocki Klub Żeglarski, Sheraton, My Story Apartments, Premium Yachting Poland, Impresariat 34art, Teatr BOTO ,Experyment Gdynia, Kolejowy Odjazd, Ceramika Sopocka-Handmade, Tour Guide Service Gdańsk, Yacht Club Sopot, AMW Rewita, Sopot Seaglass, Polska Kiełbasa, Kaiser Patisserie, Remedios Centrum Rehabilitacji, Alvis, Mini Świat, Rehab Gdańsk, Fundacja Nasz Przyjazny Dom, Reha Sopot, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Sopocie, Morze Aniołów, Sopockie Morsy, Sun&Snow, Miya Cosmetics, Olivia Star.

Patronat honorowy: Polska Organizacja Turystyczna

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...