Tyczka na 200-lecie kurortu

Fot. Wojciech Stróżyk KFP/UMS

Tego jeszcze w historii „Tyczki na Molo” nie grano! Na rozbiegu zamelduje się były rekordzista świata, Renaud Lavillenie. Szykuje się polsko-francuska bitwa o Sopot, bo oprócz mistrza olimpijskiego z Londynu, w konkursowe szranki stanie aktualny mistrz świata U20, Anthony Amimrati, a z drugiej strony Paweł Wojciechowski i Robert Sobera. Rywalizacja tyczkarzy i – drugiego dnia – tyczkarek odbędzie się w piątek i sobotę 23 i 24 czerwca.

Do polsko-francuskiej konfrontacji dojdzie dokładnie 200 lat od odkrycia uzdrowiskowych walorów kurortu przez – nomen omen – Francuza,  Jana Jerzego Haffnera! Lekarzowi wojsk napoleońskich ówczesna wieś rybacka do tego stopnia przypadła do gustu, że zapoczątkował jej turystyczny i uzdrowiskowy rozkwit. Tyczkarze z Francji dopiszą kolejny rozdział francuskich akcentów do dziejów Sopotu. Dla 37-letniego Lavilenie start na molo będzie debiutem, ale lepiej późno niż wcale. Były rekordzista świata z wynikiem 6.16 wciąż nie powiedział ostatniego słowa. Osobowość i charyzma Francuza dają nadzieję zarówno na wysokie loty, jak i dobrą zabawę.

Spośród zgłoszonych do rywalizacji w konkursie „Tyczka na Molo” najwyżej w tym roku – 5.65 m, skakał drugi z „trójkolorowych, Anthony Amimrati. 20-latek, obecnie najlepszy junior świata, znajduje się na fali wznoszącej i być może na skwerze Kuracyjnym pokusi się o poprawę swojego najlepszego tegorocznego rezultatu.

Podobne oczekiwania można zresztą formułować wobec pozostałych zawodników, których sportowa dyspozycja z mityngu na mityng powinna rosnąć – Roberta Sobery i Pawła Wojciechowskiego. Obaj lubią deski sopockiego mola, często tutaj goszczą, a i przy okazji zdarza im się rezultat światowego formatu. Jak w 2018 roku, kiedy mistrz świata z 2011 roku pobił 30-letni rekord zawodów, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.81 m.

Zmagania tyczkarzy w piątek, 23 czerwca od 16.30. Dzień później o tej samej porze swoje skoki rozpoczną panie.

– Warto na sopockim Skwerze Kuracyjnym pojawić się wcześniej, od 12 swoje umiejętności zaprezentują bowiem najmłodsi adepci tyczki, głównie z trójmiejskich klubów – zachęca Jerzy Smolarek, dyrektor XXXVI Tyczki na Molo

Oprócz dopingowania tyczkarzy, będzie też szansa na autograf lub albo wspólne zdjęcia z gwiazdami: Anną Rogowską, mistrzynią świata z 2009 roku i Władysławem Kozakiewiczem, mistrzem olimpijskim z Moskwy i triumfatorem pierwszego konkursu „Tyczka na Molo” w 1984 roku.

Zawody, jak co roku organizuje Sopocki Klub Lekkoatletyczny wraz z MOSiR-em Sopot. Partnerzy to Miasto Sopot i Pomorski Urząd Marszałkowski, a także Port Lotniczy imienia Lecha Wałęsy.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...