20 lat minęło, jak jeden dzień! Jubileusz Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jubileusz 20-lecia Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Jubileusz 20-lecia Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jubileusz 20-lecia Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbył się 19 czerwca 2023 r., w przepięknej scenerii Filharmonii Kameralnej Sopot. Salę wypełniło blisko 250 studentów oraz zaproszonych gości. Podczas uroczystości uhonorowano 36 seniorów, którzy uczęszczają na zajęcia od początku oraz 3 wykładowców, którzy są z SUTW już 20 lat. Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu dzieci z Sopockiej Szkoły Muzycznej oraz pamiątkowe zdjęcia na scenie Opery Leśnej.

Następnego dnia w promieniach słońca i przy gorących rytmach muzyki latino słuchacze SUTW świętowali jubileusz już w bardziej swobodnej atmosferze. W ogrodach Art Inkubatora przy ul. Goyki 3 odbył się piknik z okazji 20-lecia Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który zgromadził wielu studentów i sympatyków Uniwersytetu. Pogoda i humory wszystkim dopisały, a siły do tańca nikomu nie zabrakło!

Sopocki Uniwersytet Trzeciego Wieku został powołany w strukturze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie w październiku 2003 r. Powstał z inicjatywy sopockich radnych: doktor Małgorzaty Maj oraz profesora Michała Woźniaka, przy wparciu prezydenta miasta Jacka Karnowskiego. W czerwcu 2021 r. uniwersytet otrzymał imię Małgorzaty Maj, która była sopocką radną, cenioną lekarką, osobą pełną empatii i zaangażowania w sprawy społeczne. Dlatego Rada Miasta Sopotu wraz z władzami Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zdecydowała o nadaniu uniwersytetowi Jej imienia.

Dyrektorem Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest Aleksandra Cięglewicz-Wachowiak, która objęła tę funkcję w 2007 r. Obecnie słuchaczy uczęszczających regularnie na zajęcia jest ponad 800, a kadra dydaktyczna liczy około 40 osób. Część z nich jest tu od początku, czyli od 20 lat.

SUTW prowadzi działalność edukacyjną, kulturalną, twórczą i krajoznawczo-turystyczną, propagującą aktywny tryb życia oraz upowszechniającą profilaktykę gerontologiczną.

Słuchacze uczęszczają na wykłady z różnych dziedzin nauki, spotkania z przedstawicielami świata kultury oraz wiele zajęć warsztatowych. Realizowane są zajęcia usprawniające i utrzymujące sprawność manualną, warsztaty plastyczne, malowanie na jedwabiu, zajęcia z aktywności ruchowej (gimnastyka, nordic walking, joga, tai-chi), warsztaty turystyczne (wycieczki piesze najpiękniejszymi szlakami turystycznymi Trójmiasta i jego okolic, wycieczki autokarowe i rowerowe oraz wykłady z zakresu turystyki), a także choreoterapeutyczne (terapia tańcem) i relaksacyjne.

Słuchacze poznają również tajniki fotografii tradycyjnej i cyfrowej, historię sztuki, a na części zajęć prowadzona jest terapia sztuką. Projekcje słynnych arcydzieł filmowych podczas warsztatów stanowią podstawę do dyskusji na spotkaniach klubu filmowego. Na warsztatach gastronomicznych „Kuchnie świata” słuchacze poznają zasady zdrowego żywienia i przygotowują potrawy z różnych zakątków kuli ziemskiej.

Prowadzone są również lektoraty językowe na poziomie początkującym i zaawansowanym (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski), a także cykliczne warsztaty z komunikacji interpersonalnej, psychologii. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia gimnastyki umysłu oraz warsztaty komputerowe. Seniorzy aktywnie uczestniczą w akcjach promowania działań wspierających ochronę środowiska.

Cykl kształcenia na Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku trwa dwa lata, a słuchaczem może zostać każda osoba w wieku emerytalnym nieczynna zawodowo. Słuchacze posiadają indeksy, w których potwierdzane jest uczestnictwo w zajęciach. Zajęcia realizowane są regularnie, według stałego tygodniowego planu.

 

Zobacz film nagrany z okazji 20-lecia Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...