Sopot nagrodzony za inteligentny system zarządzania zielenią miejską

Fot. Karol Makurat/Zawsze Pomorze

Sopot został nagrodzony w konkursie "Asy Samorządu 2022", w kategorii zielona transformacja. Kapituła doceniła system zarządzania zielenią w mieście, który powstał z wykorzystaniem teledetekcji i sztucznej inteligencji. Konkurs zorganizował tygodnik i portal "Zawsze Pomorze". 

Na terenie obszaru administracyjnego Sopotu, wliczając tereny leśne, rośnie ponad 430 tys. drzew. Sopocki system zarządzania zielenią wysoką składa się z bazy drzew, która zawiera m.in. zapis historii ich pielęgnacji czy rejestr wydanych pozwoleń na wycinkę. Informacje o zieleni miejskiej są dostępne na ogólnodostępnej stronie internetowej drzewa.um.sopot.pl

Do budowy systemu wykorzystano wysokorozdzielcze zdjęcia lotnicze i skaning laserowy umożliwiające inwentaryzację drzew na terenie całego miasta. Na podstawie zebranych w ten sposób danych określono lokalizację pni, wysokość i powierzchnię koron drzew. W okresie pełnej wegetacji roślin wykonano badanie drzew z zastosowaniem lotniczej technologii hiperspektralnej, która pozwoliła określić gatunki oraz zdiagnozować stan zdrowia wszystkich drzew w mieście. Dzięki zidentyfikowaniu drzew w osłabionej kondycji zdrowotnej możliwe jest zaplanowanie działań pielęgnacyjnych. 

Projekt wyłania się z koncepcji smart city, która zakłada wykorzystywanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem - powiedział Wojciech Zemła, sekretarz Miasta Sopotu, odbierając nagrodę w imieniu prezydenta Sopotu. - Jednym z takich narzędzi jest system zarządzania zielenią wysoką w mieście, który umożliwia nam nie tylko dbanie o drzewa, ale też ma na celu chronić osoby przebywające wśród zieleni miejskiej. System pozwala m.in. na identyfikację drzew, których zła kondycja może zagrażać bezpieczeństwu przechodniów.

Fot. Karol Makurat/Zawsze Pomorze

"Asy Samorządu" to konkurs, organizowany przez tygodnik i portal "Zawsze Pomorze", w którym nagradzane są osiągnięcia samorządów gminnych i powiatowych województwa pomorskiego w 3 kategoriach: inwestycje, zielona transformacja i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Gala podsumowująca II edycję konkursu odbyła się we wtorek, 27 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

To kolejne wyróżnienie, które otrzymał Sopot za system zarządzania zielenią. Wiosną sopocka baza drzew została nagrodzona w konkursie Smart City Awards.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...