10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak ważne jest mówienie o tym problemie, pokazują wciąż rosnące statystyki samobójstw i prób samobójczych, notowanych szczególnie wśród młodych ludzi. Przedstawiamy telefony i adresy miejsc w Sopocie, gdzie można uzyskać pomoc.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, masz myśli samobójcze, powiedz o tym swoim bliskim. Jeżeli jesteś z tym sam, możesz zadzwonić na bezpłatny numer telefonu zaufania: 116 111 (dzieci i młodzież) lub 116 123 (dorośli). |
– By zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży NIE POTRZEBUJESZ zgody dorosłych, możesz to zrobić w każdej chwili – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Jeśli czujesz, że zagrażasz sam sobie lub wiesz, że ktoś z Twoich bliskich chce popełnić samobójstwo, nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Wsparcie w Sopocie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Jeśli przeżywasz trudne chwile, konflikty wewnętrzne lub z bliskim osobami, czujesz się zagubiony i bezradny, nie możesz sobie poradzić z trudnymi emocjami, nie widzisz sensu życia, nachodzą Cię myśli samobójcze… Pamiętaj, że są osoby, które chcą i mogą Ci pomóc!
Mieszkańcy Sopotu, osoby dorosłe mogą otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną w MOPS. Specjaliści, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w udzielaniu wsparcia w różnych sytuacjach kryzysowych, dostępni są w dwóch działach:
Punkt Interwencji Kryzysowej udziela pomocy osobom dorosłym. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach nastolatkom, w wieku: 16-17 lat za zgodą rodziców. PIK otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-20.00. Mieści się w budynku przy al. Niepodległości 876 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Malczewskiego), nr tel.: 58 550 14 14, kom.: 609 680 115.
Zespół Poradnictwa Specjalistycznego usytuowany jest przy al. Niepodległości 759. Czynny jest od poniedziałku do piątku między godz. 7.30 a 15.30, tel.: 58 550 31 89 lub 58 551 17 10.
Pomoc psychologiczna dla obywateli Ukrainy
Konsultacje psychologiczne dla osób dorosłych i dzieci odbywają się w Centrum Wsparcia Ukrainy (CWU) przy al. Niepodległości 749.
Psycholog dostępny jest w CW od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30. Na spotkanie z psychologiem można umawiać się pod nr. tel.: + 48 502 029 113.
Dodatkowo psycholog dyżuruje w domu studenckim (DS) nr 8 gdzie przebywają obywatele Ukrainy.
W DS dostępne jest poradnictwo dla osób dorosłych, dzieci i rodzin. Prowadzone są również treningi psychologiczne i zajęcia arteterapeutyczne.