Ruszył kolejny szkolny sezon żeglarski

Fot. Aleksandra Komendarek-Tymendorf

Sopot pod żaglami – miejski program szkolenia żeglarskiego, realizowany jest w sopockich szkołach od kilkunastu lat. W tym roku szkolny sezon żeglarski otwarty został 11 września. Przy pięknej pogodzie, w sopockiej marinie, w wydarzeniu wzięło udział ok. 300 uczniów sopockich szkół podstawowych z klas I-III.

– Tradycje żeglarskie pielęgnowane w Sopocie od wielu lat procentują sukcesami naszych zawodników, nawet na olimpiadach – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Sopot pod żaglami powstał nie tylko po to, by budować kadrę przyszłych sopockich żeglarzy, ale głównie po to, by rozwijać wśród młodych ludzi zainteresowanie morzem, pokazać jak aktywnie spędzać czas, wyrabiać hart ducha oraz uczyć współpracy i odpowiedzialności za siebie i innych.

Realizowany i finansowany przez miasto program Sopot pod żaglami to całoroczna edukacja żeglarska, obejmująca zajęcia praktyczne na wodzie – rejsy jachtem szkoleniowym, zajęcia na katamaranach, łódkach Optimist i szkolenia windsurfingowe na deskach, a także zajęcia teoretyczne, na których omawiane są m.in. zasady żeglugi czy bezpieczeństwo na wodzie.

– Kocham żeglarstwo, to wspaniały sport, wspaniała możliwość spędzania wolnego czasu – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – To sport, który uczy odwagi i wytrwałości. Dlatego bardzo się cieszę, że kolejni sopoccy uczniowie będą mogli tego doświadczyć.

Szkolenia prowadzone są we współpracy z sopockimi klubami: UKS Navigo oraz Sopockim Klubem Żeglarskim. W 2014 r. miasto na potrzeby tego programu kupiło jednostkę szkoleniową. Wybrano używany, stalowy, dwumasztowy jacht polskiej konstrukcji typu J-80 – S/Y Alf.

Koordynatorem programu jest Szkoła Podstawowa nr 7 z oddziałami sportowymi.  

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...