Nowe stawki opłat za odbiór odpadów w Sopocie

Na zdjęciu kubik z plakatem dotyczącym segregacji bioodpadów
Fot. UMS

W Sopocie zmienią się opłaty za odbiór odpadów. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Podyktowane są wysoką inflacją oraz podwyżkami cen utylizacji odpadów i opłaty środowiskowej.

Decyzja w sprawie zmiany opłat za odbiór odpadów została podjęta podczas Sesji Rady Miasta Sopotu, 14 września 2023 r.

- Wysoka inflacja, wzrost o 31 procent kosztów utylizacji odpadów, rosnące koszty pracy, do tego podwyżka średnio o 15 procent opłaty środowiskowej spowodowały konieczność podwyższenia stawek odbioru odpadów - mówi wiceprezydent Sopotu, Marcin Skwierawski

W przypadku nieruchomości zamieszkałych (czyli mieszkańców) ceny wzrosną o 8 procent - z 10,60 zł do 11,40 zł za metr sześcienny zużytej wody.  

W przypadku nieruchomości niezamieszkałych (czyli przedsiębiorców prowadzących restauracje, kawiarnie, puby itp.) ceny wzrosną średnio o około 12 procent, jednak dla odpadów segregowanych stawka będzie niższa (wzrost o 8 procent), zaś dla odpadów zmieszanych wyższa (wzrost o 20 procent). Ma to zachęcić przedsiębiorców do większej staranności przy segregacji odpadów. Przykładowo, opłata za odbiór odpadów zmieszanych z pojemnika o pojemności 1100 l wzrośnie z 209 zł do 258,5 zł, a odpadów segregowanych z 82,50 zł do 88 zł. 

W obecnym roku aż 54 procent odpadów pochodzących z nieruchomości niezamieszkałych nie nadawało się do segregacji, głównie z powodu zanieczyszczenia bioodpadami. Taka zmieszana frakcja jest najdroższa w utylizacji. 

- Dalszy brak staranności w segregacji odpadów może skutkować nałożeniem na Gminę Miasta Sopotu, a tym samym na wszystkich mieszkańców, kar z powodu zbyt niskiego poziomu segregacji - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Brak segregacji to również większy koszt utylizacji, którą wszyscy będą musieli pokrywać w ramach tzw. opłaty śmieciowej – dodaje wiceprezydent.

W przypadku „przyłapania” na złym segregowaniu odpadów, właściciel pojemnika obciążany jest kwotą w wysokości dwukrotności miesięcznej opłaty za odbiór odpadów. Każdego miesiąca Dział Gospodarki Komunalnej Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie wszczyna od kilku do kilkunastu postępowań w tej sprawie.

Sopocianie segregują. Kampania informacyjna

W Sopocie wystartowała kampania informacyjna, dotycząca prawidłowej segregacji odpadów. Na miejskich nośnikach reklamowych pojawiły się plakaty z informacjami, co należy wrzucać do pojemników na bioodpady. W ostatnim numerze bezpłatnego “Przepisu na Sopot” znajduje się karta z zasadami segregowania śmieci w Sopocie. Można ją wyciąć i powiesić np. na lodówce. Plakat z zasadami segregacji w języku polskim i ukraińskim do pobrania w załączniku poniżej.

- Przypominamy mieszkańcom, jak prawidłowo segregować odpady - mówi wiceprezydent Marcin Skwierawski. - Największy problem stwarza segregacja bioodpadów, czyli odpadów kuchennych, powstających z resztek jedzenia lub roślin. Na ten aspekt położyliśmy największy nacisk w kampanii informacyjnej.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...