V Festiwal Książki Psychologicznej w Sopocie

Fot. materiały prasowe

Najnowsza edycja Festiwalu Książki Psychologicznej, której przyświeca hasło Pokolenia – Zmiany – Zdrowie, poświęcona jest zróżnicowanym zagadnieniom, ale koncentruje się przede wszystkim na kwestiach społecznych związanych z funkcjonowaniem młodych ludzi we współczesnym świecie, zdominowanym przez Internet. Festiwal odbędzie się w dniach 5-7 października 2023 r. Spotkania zaplanowano w Sopotece i księgarni Smak Słowa.

W centrum uwagi organizatorów festiwalu są dwa nowe pokolenia: jedno już w miarę ukształtowane i poznane – to Gen Z, oraz drugie, zupełnie nowe, które dopiero się kształtuje, ale już wkrótce będzie wkraczało na rynek pracy i w dorosłe życie – to pokolenie Alfa. Według Jean M. Twenge, jednej z najpopularniejszych badaczek kohort pokoleniowych, różnica między pokoleniami Gen Z i Alfa a pozostałymi generacjami, nawet tymi bezpośrednio je poprzedzającymi, jest olbrzymia, dużo większa, niż to bywało wcześniej. Twenge twierdzi, że „nowe technologie zmieniły interakcje społeczne i sposoby spędzania wolnego czasu”. Według niej indywidualna ekspresja i poszanowanie różnorodności sprawiły, że w systemach wartości sztywne reguły i ściśle określone role społeczne straciły znaczenie. Bardzo wydłużył się także czas dorastania i osiągania dorosłości, która obecnie przychodzi dużo później niż siedemdziesiąt lat temu. 

Zawrotne tempo zmian kulturowych oznacza, że dorastanie w dzisiejszym świecie jest zupełnie innym doświadczeniem niż dorastanie w latach pięćdziesiątych czy osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Epoka, w której przychodzimy na świat, wpływa na nasze zachowania, postawy, wartości i cechy osobowości. To, kiedy się urodziliśmy, oddziałuje na naszą osobowość i nasze postawy silniej niż rodzina, która nas wychowała (Twenge, 2023). 

Odwołując się do książki Pokolenia Jean Twenge oraz do polskich badań społecznych, porozmawiamy z Tomaszem Grzybem o różnicach pokoleniowych i o tym, jak można je przezwyciężyć. Podczas jednego z wydarzeń będzie również mowa o tym, jak młodzi ludzie odnajdują się na rynku pracy. W rozmowie z przedstawicielką pokolenia Gen Z – Anią Świtajską, opowie o tym Malwina Puchalska-Kamińska, specjalistka zajmująca się badaniem zaangażowania, poczucia sensu pracy i job craftingu. W dyskusji panelowej poświęconej zdrowiu psychicznemu młodego pokolenia wezmą udział psycholożki Dorota Kalka i Natasza Kosakowska-Berezecka oraz psychiatra Wojciech Pączek, a psycholożka i psychoterapeutka Magdalena Dietrich poprowadzi warsztat o pokonywaniu stresu, przygotowany specjalnie dla młodzieży licealnej.

O blaskach i cieniach nauczania zdalnego podczas pandemii i po niej oraz o wpływie takiej edukacji między innymi na zdrowie psychiczne młodych ludzi opowie Tomasz Grzyb, autor książki Akademickie nauczanie zdalne, który razem z licznym zespołem przeprowadził wiele badań na ten temat.

Poruszymy również zagadnienia, które dotyczą ogółu społeczeństwa w dobie kryzysu, czyli na przykład kwestię pieniędzy. O ich psychologicznym znaczeniu i wartości opowie specjalistka od behawioralnych finansów Agata Gąsiorowska w rozmowie z dziennikarką Katarzyną Sroczyńską. Ważnemu problemowi męskiej przemocy wobec kobiet poświęcona będzie rozmowa z Aleksandrą Szymków-Sudziarską, psycholożką ewolucyjną i społeczną, a zagadnienie władzy, szczególnie jej wymiaru kobiecego, przybliży nam znakomita badaczka tego zjawiska – Aleksandra Cisłak-Wójcik.

Na Festiwalu Książki Psychologicznej nie może zabraknąć premiery dobrej psychologicznej książki. Tym razem będzie to Motywacja bez mitów Wiesława Łukaszewskiego.

Festiwal zakończy wykład Urszuli Cur, autorki książki o profilowaniu psychologicznym. Problematyka profilowania sprawców przestępstw wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród psychologów, ale także wśród miłośników kryminałów. Urszula Cur wskaże, czym jest profilowanie oparte na nauce i jak bardzo różni się od obrazu profilowania rozpowszechnionego w popkulturze.

Program tegorocznego Festiwalu Książki Psychologicznej jest bardzo bogaty - każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach festiwalowych. Wszystkie wydarzenia i spotkania festiwalowe odbędą się w Sopotece i księgarni Smak Słowa, mieszczącej się przy ul. Boh. Monte Cassino 6A. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Festiwal Książki Psychologicznej, a także w załączniku poniżej.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...