Girls Do Engineering. Poznaj inżynierię jutra

Obraz Welcome to All ! ツ z Pixabay

Wystartowała rekrutacja do IV edycji programu edukacyjnego Girls Do Engineering, który ma na celu zachęcić dziewczyny do świadomego wyboru studiów na kierunkach inżynieryjnych, technicznych i IT. Na uczestniczki z pomorskich szkół średnich czeka bogata oferta edukacyjna obejmująca naukę programowania, poznanie wiodących technologii wspieranych przez sztuczną inteligencję, a także wizyty studyjne w centrach rozwoju technologii AI. Rekrutacja potrwa do 8 października 2023 r.

Program realizowany jest przez Amazon Development Center Poland i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Zgłoszenia uczennic szkół ponadpodstawowych z Trójmiasta przyjmowane są do 8 października 2023 r. przez dedykowaną stronę www.girlsdoengineering.com.   

– W programie Girls Do Engineering przedstawiamy inżynierię jako pasjonującą dziedzinę i zachęcamy dziewczyny do budowania kariery zawodowej w tej branży – podkreśla Ewa Kolczyk, Senior Software Development Manager w Amazon Development Center w Gdańsku, inicjatorka projektu. – W nowej edycji zachęcamy do odkrywania możliwości sztucznej inteligencji z technologią Alexa i Ring, a inżynierki i inżynierowie z Amazon porozmawiają z dziewczynami zarówno o doświadczeniach ze studiów, jak i początkach pracy w branży technologicznej.   

Na uczestniczki czeka szeroki pakiet świadczeń edukacyjnych, sfinansowany w całości przez Amazon, na który składają się:  

  • 8-godzinny, dostosowany dla początkujących, kurs języka Python  
  • szkolenie z metody Design Thinking  
  • programowanie na technologii Alexa i Ring  
  • konsultacje z mentorkami  
  • wyjazdy studyjne na uczelnie techniczne i do firm technologicznych  
  • blisko 30 godzin warsztatów, skoncentrowanych na rozwoju kompetencji miękkich, w tym pracy zespołowej, kreatywności, myślenia projektowego oraz umiejętności wystąpień publicznych. 

Oferta odpowiada na wyniki badania "Przesłania i bariery przy wyborze studiów inżynieryjnych i technicznych przez uczennice szkół ponadpodstawowych w Polsce". Badanie to, przeprowadzone przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Amazon Development Center Poland, miało na celu m.in. zidentyfikowanie sposobów zwiększenia zainteresowania kierunkami inżynieryjnymi i technicznymi wśród przyszłych studentek. 

Wzorem wcześniejszych edycji wszyscy zaangażowani w realizację programu zadbają o atmosferę wsparcia i pozytywnego wzmacniania kobiet w duchu hasła #EmbraceEquity, ustalonego na rok 2023 przez organizację International Women's Day. 

– Dla mnie Girls Do Engineering to więcej niż wskazanie ścieżki do kariery w IT, to także bezpieczna przestrzeń dla młodych kobiet – komentuje Anna Jędryczko, współprowadząca warsztaty i trenerka Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog oraz edukatorka kompetencji cyfrowych. 

Rozpoczynająca się IV edycja Girls Do Engineering to jednocześnie inauguracja Klubu GDE, którego celem jest zrzeszenie absolwentek programu, zapewnienie im dalszego wsparcia, wymianę doświadczeń i wzajemnej motywacji do dalszego rozwoju w obszarze inżynierii i technologii. Dotychczasowe absolwentki, a od 2020 roku program ukończyło ponad 55 uczestniczek, mogą przystąpić do stworzonego specjalnie dla nich Klubu GDE, dzięki któremu będą mogły nadal się rozwijać i sięgać po wsparcie mentorek i mentorów Amazon Development Center w swoich projektach. 

– Jestem dumna z wszystkich dotychczasowych uczestniczek GDE, które wykazały się kreatywnością, pracowitością, a przede wszystkim otwartością na nowe technologie – komentuje Barbara Halska, Nauczycielka Roku 2014, współautorka podstawy programowej z informatyki, promująca żeńskie klasy na kierunku technik informatyk i jedna z trenerek na warsztatach Girls Do Engineering. 

Organizatorem programu Girls Do Engineering jest Amazon Development Center Poland a jego partnerem i operatorem Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.  

Patronatem honorowym IV edycję programu Girls Do Engineering objęli: Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Sopotu, Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot, Centrum GovTech oraz Amerykańska Izba Handlowa w Polsce.  

Patronami mediowymi programu są: miesięcznik dla uczniów liceów i techników Cogito (cogito.com.pl), blog popularnonaukowy Crazy Nauka (crazynauka.pl), portal o nowoczesnej edukacji EduNews.PL, portal Gazeta.pl i redakcja Next.gazeta.pl, miesięcznik Dyrektor Szkoły oraz twórca cyfrowy W Świecie Kodu.  

Harmonogram projektu:   

do 8 października 2023 

rekrutacja 

21 października 2023 

4 listopada 2023 

25 listopada 2023 

16 grudnia 2023 

13 stycznia 2024 

17 lutego 2024 

warsztaty stacjonarne 

październik 2023 - luty 2024 

warsztaty online, konsultacje, wizyty studyjne 

luty/marzec 2024 

gala finałowa 

O Organizatorach:  

Centrum Rozwoju Technologii Amazon (Amazon Development Center Poland)  

Centrum Rozwoju Technologii Amazon (ADCP) to trzy pionierskie ośrodki naukowo-badawcze zlokalizowane w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. ADCP dostarcza innowacyjne rozwiązania i zaawansowane technologie jak: Alexa Text-To-Speech, Natural Language Understanding, oprogramowanie smart home security pod marką Ring, jak również chmurę obliczeniową AWS. Zespoły naukowe, inżynieryjne i programistyczne w swojej pracy stosują najnowsze osiągnięcia Machine Learning, w tym Large Language Models i Deep Neural Networks oraz rozwijają platformy oparte na rozproszonej infrastrukturze Amazon. ADCP pełni również znaczącą rolę w budowaniu relacji Amazon ze środowiskiem akademickim i naukowym, wspierając rozwój umiejętności technologicznych, inżynierskich i IT wśród młodzieży oraz studentek i studentów. ADCP uczestniczy m.in. w programie „AI Tech", finansowanym przez Unię Europejską, w którym w zajęciach biorą udział studenci z całej Polski oraz współtworzy z licznymi organizacjami pozarządowymi wydarzenia takie jak Hour of Code, Girls Do Engineering czy Women in Tech.

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog wspiera i poprawia jakość oraz efektywność systemu edukacji. Zajmuje się upowszechnianiem edukacji medialnej i cyfrowej, nowych technologii i innowacyjnych metod w podejściu do edukacji, a także wspieraniem nauczycieli i nauczycielek w ich codziennych wyzwaniach. Cyfrowy Dialog organizuje szkolenia, warsztaty, seminaria i konferencje dotyczące programowania, wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji dzieci i dorosłych, a także opracowuje i publikuje ogólnodostępne materiały dydaktyczne. Od 2022 r. prowadzi Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. 

Kontakt dla mediów:  

Empify Social Impact: GDE@empify.pl 

https://www.girlsdoengineering.com/ 

Włącz się do dyskusji: #GirlsDoEngineering #ZostańInżynierką #dziewczynywIT #GirlSTEM #AmazonDevPL #InventTheAnswer #AmazonPL 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...