EKO parking w Sopocie – podsumowanie sezonu

Fot. materiały prasowe ERGO Areny

Bezpłatny EKO parking przy ERGO ARENIE został otwarty 24 czerwca i działał do 3 września 2023 r. Kierowcy odwiedzający Sopot mieli do dyspozycji ponad 700 miejsc parkingowych, a także możliwość transportu pojazdami elektrycznymi do centrum miasta, Opery Leśnej i na plażę. Do 3 września pobranych zostało ponad 7600 tygodniowych biletów na postój aut. Około 15 tys. osób skorzystało z przejazdów pojazdami elektrycznymi.

Bezpłatny, całodobowy EKO parking, usytuowany przy sopocko-gdańskiej hali ERGO ARENA, jest już od 7 lat sposobem na parkowanie w czasie sezonu turystycznego. Parking zatrzymuje samochody przed wjazdem do miasta, co pozwala odciążyć zatłoczone w sezonie centrum Sopotu. 

– W sezonie turystycznym bardzo trudno o miejsca parkingowe w centrum, dlatego od kilku lat promujemy parking buforowy. W tym sezonie, szacując po liczbie pobranych biletów, skorzystało z niego ponad 16 tys. osób, z czego połowa przyjechała spoza Trójmiasta i okolic – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Rotacja samochodów parkujących w weekendy w Sopocie byłaby lepsza, ale niestety ustawodawca zabrania pobierania opłat w weekendy w miastach o liczbie mieszkańców poniżej 100 tys., nawet tak licznie odwiedzanych jak Sopot czy Zakopane – dodaje wiceprezydent Sopotu.

Tradycyjnie parkowanie na Eko parkingu było w sezonie bezpłatne. Kierowcy byli zobowiązani do pobrania biletu, dającego możliwość postoju bez opłat przez 7 kolejnych dni. Wyjątkiem w bezpłatnym wakacyjnym parkowaniu były te dni, w których na ERGO ARENIE odbywały się imprezy masowe. Wówczas opłaty za parkowanie przy hali były pobierane.

Od 24 czerwca do 3 września 2023 r. z automatów ustawionych na EKO parkingu pobrane zostały 7602 bilety tygodniowe na postój samochodów. Połowa tej liczby to auta zarejestrowane w Trójmieście i okolicach (Pruszcz Gdański, Wejherowo, Kartuzy) natomiast pozostałe to samochody z dalszych części Polski.

Na sezon letni 2023 miasto uruchomiło również – podobnie jak w ubiegłych latach – możliwość przejazdu z EKO parkingu do centrum Sopotu, na plażę oraz do Opery Leśnej wygodnymi pojazdami elektrycznymi. Eko pojazdy kursowały co 20-30 minut, w godz. 10.00-20.00. Z tych przejazdów skorzystało w czasie od czerwca do września około 15 tys. osób.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...