Wspólnie zadbajmy o zapomniane groby

Fot. materiały MOPS Sopot

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie wyszedł z inicjatywą, by posprzątać groby osób, które doświadczały bezdomności, a zostały pochowane na sopockim cmentarzu. Akcja „Zadbaj o zapomniany grób” odbędzie się w poniedziałek, 30 października, w godz. 12.00-15.00 na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie przy ul. Malczewskiego.

W sprzątaniu grobów wezmą udział pracownicy sopockiego MOPS oraz wolontariusze. Wsparcia udziela również administracja sopockiego cmentarza.

Osoby w kryzysie bezdomności często umierają w samotności. Nie mają najbliższej rodziny lub nie utrzymują z nią kontaktu.

– Wtedy to pracownicy socjalni z sopockiego MOPS są jedynymi osobami, które towarzyszą tym osobom w ich ostatniej drodze – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Niezależnie od tego, kto jak żył, każdy zasługuje na godny pochówek. Jeśli osoba zmarła nie miała nikogo bliskiego, rodziny, przyjaciół czy sąsiadów, kogoś, kto mógłby zająć się pogrzebem, wówczas pochówek organizuje gmina. Staramy się również uczestniczyć w pogrzebach takich osób.

1 listopada to czas zadumy i pamięci o osobach, które odeszły. Grobów osób samotnych, które doświadczały bezdomności, zazwyczaj nikt nie odwiedza. Często są zapomniane i zaniedbane. Kiedy nie można ustalić tożsamości zmarłej osoby, wtedy chowana jest ona jako NN. Pracownicy sopockiego MOPS zlokalizowali ok. 30 grobów, które wymagają uporządkowania.  

– Chcemy zadbać o te groby i przywrócić im godny wygląd, zapalić światełko – symbol pamięci – dodaje dyrektor Andrzej Czekaj.

Każdy z nas w swojej okolicy może przyłączyć się do akcji „Zadbaj o zapomniany grób”. Wystarczy odgarnąć liście czy poprawić przekrzywiony krzyż, zapalić znicz na opuszczonym grobie.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...