Moda, której nie widać. Nowa wystawa w Muzeum Sopotu

Fot. materiały Muzeum Sopotu

„Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubiorów od końca XIX  do lat 30. XX w.” to kolejna wystawa czasowa organizowana przez Muzeum Sopotu poświęcona ubiorom i akcesoriom. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 grudnia o godz. 12.00.

W dziejach mody bielizna zajmuje wyjątkowe miejsce. O postrzeganiu ciała na przestrzeni wieków mówi jak żaden inny element ubioru i jak każdy z nich zmieniał się wraz z aktualną modą. Zmieniały się fasony, długości, tkaniny i kolory.

Na potrzeby wystawy zrekonstruowane zostaną historyczne wnętrza sypialne na piętrze willi – siedziby Muzeum Sopotu. Staną się one tłem dla oryginalnych elementów bielizny męskiej, damskiej i dziecięcej, używanej od początku II poł. XIX w. do lat 30 XX w. Odwiedzający dowiedzą się czym była krynolina, turniura, bonżurka oraz do czego służyły bindy i fiszbiny.

Niektóre elementy zostaną także wkomponowane w ekspozycję stałą na parterze. Na wystawie czasowej będzie można zobaczyć m.in. kupione niedawno do zbiorów Muzeum Sopotu części garderoby – francuski kremowy gorset damski z epoki wiktoriańskiej z ok. 1895 r., pończochy ślubne datowane na lata 20. XX w. czy pochodzące z Francji jedwabne, ozdobione koronką majtki damskie z lat 20.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Sopotu, Muzeum im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Miasta Gdyni i zbiorów prywatnych.

Kuratorki wystawy: Karolina Babicz-Kaczmarek, Katarzyna Kreft

Opracowanie graficzne: Małgorzata Gliwińska-Radwańska

Wystawa czynna będzie do 31 marca 2024 r.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...