Profesor Wojciech Rajski honorowym obywatelem Sopotu

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Sopoccy radni jednogłośnie zdecydowali o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Sopotu profesorowi Wojciechowi Rajskiemu, dyrygentowi, założycielowi i wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Sopoccy radni na sesji, która odbyła się 25 stycznia br. w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej, uhonorowali wieloletni wysiłek twórczy i pracę na rzecz miasta profesora Wojciecha Rajskiego. W uzasadnieniu do uchwały nadającej Maestro Rajskiemu tytułu Honorowego Obywatela Sopotu podkreślono jego niezwykłe zasługi dla kulturalnego dziedzictwa miasta.

Maestro Wojciech Rajski to postać, której wkład w życie kulturalne i artystyczne Sopotu jest nie do przecenienia. Dyrygując sopocką orkiestrą przez ponad 40 lat przyczynił się do podniesienia prestiżu i rozpoznawalności naszego miasta na skalę zarówno krajową, jak i międzynarodową – mówiła podczas sesji Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu.

Bardzo Państwu dziękuję, czuję się zaszczycony wyróżnieniem – powiedział profesor Wojciech Rajski odbierając nadany mu tytuł. – Dziękuję miastu, wszystkim prezydentom, przewodniczącym i radnym, którzy przez te wszystkie lata wspierali orkiestrę Polskiej Filharmonii Kameralnej. A przede wszystkim dziękuję publiczności sopockiej, najlepszej jaką mieliśmy – dodał Wojciech Rajski.

W imieniu Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, podziękowania Wojciechowi Rajskiemu przekazał podczas sesji Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jak mówił „to powód do wielkiej dumy, że mamy w Sopocie orkiestrę symfoniczną na tym poziomie, która może zagrać absolutnie każdy repertuar”.

Uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Sopotu profesorowi Wojciechowi Rajskiemu odbędzie się podczas kolejnej edycji stworzonego przez niego międzynarodowego festiwalu Sopot Classic, na scenie Opery Leśnej.

Maestro Wojciech Rajski jako dyrygent zdobył uznanie na najważniejszych scenach świata. Jego działalność pedagogiczna została zwieńczona tytułem profesora Hochschule für Musik w Karlsruhe, gdzie m.in. wykładał. Prowadził także klasę dyrygentury w gdańskiej Akademii Muzycznej. W roku 2022 Wojciech Rajski świętował jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. W tym samym roku 40-lecie obchodziła założona przez niego orkiestra – Polska Filharmonia Kameralna Sopot, z którą podbijał sale koncertowe nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. Ponad 100 zagranicznych koncertów rocznie, również z gościnnym udziałem najwybitniejszych solistów świata, kilkadziesiąt nagranych płyt – sprawiło, że sopoccy filharmonicy stali się znakomitymi ambasadorami naszego miasta. Wykorzystując ich talent i potencjał Wojciech Rajski był również inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic. Festiwal jest mocnym wsparciem kultury w Sopocie, umożliwia także artystom z różnych stron świata prezentację swoich talentów na deskach Opery Leśnej.

Profesor Wojciech Rajski dołączył do grona osób wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Sopotu. Do tej pory ten zaszczytny tytuł otrzymali m.in. Czesław Miłosz, Władysław Bartoszewski, abp. Tadeusz Gocłowski, Lech Wałęsa, Irena Szewińska czy Marian Mokwa.

Uchwała nadająca tytuł Honorowego Obywatela Sopotu niesie za sobą także dodatkowe przywileje. Honorowym obywatelom przysługują m.in. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską czy bezpłatny wstęp na imprezy okolicznościowe organizowane przez prezydenta Sopotu.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...